Wykład "Ziołolecznictwo w chorobach cywilizacyjnych"
W dniu 22 listopada wykład prowadził Krzysztof Błecha - lekarz medycyny ze specjalizacją z chorób wewnętrznych i rehabilitacji medycznej. Jak pisze na swojej stronie internetowej (http://www.drblecha.pl/index.php/2015-01-28-11-23-33); od 22 lat pracownik Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki w Żywcu. Przez 18 lat ściśle współpracował z Ojcem Grzegorzem Sroką jednym z najbardziej znanych zielarzy klasztornych oraz niekwestionowanym autorytetem z dziedziny ziołolecznictwa.
Redaktor naczelny kwartalnika Zioła dla Zdrowia, który wydawany jest nieprzerwanie przez 8 lat w nakładzie 400 000 egzemplarzy na kwartał. Autor kilkudziesięciu artykułów popularno-naukowych dotyczących medycyny naturalnej, ziołolecznictwa i rehabilitacji medycznej. Uczestnik licznych konferencji naukowych i szkoleń w Polsce i w USA z dziedziny medycyny naturalnej. Od 2012 roku prowadzi cykl szkoleń dla farmaceutów z zakresu fitoterapii w ramach szkolenia ustawicznego farmaceutów, zgodnie z programem opracowanym przez CMKP. W 2011 r. wraz z prof. Iwoną Wawer z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego napisał książkę pt Profilaktyka zdrowotna i fitoterapia, która ze względu na dużą popularność została wydana po raz drugi w 2013 r. Wieloletnia praca w Centrum Ziołolecznictwa u boku Ojca Grzegorza Sroki zaowocował powstaniem książki pt. Ziołolecznictwo Ojca Grzegorza Sroki - historia życia słynnego zielarza zakonnego i jego porady. Od 2013 r. wykładowca - praktyk z dziedziny ziołolecznictwa na kilkudziesięciu Uniwersytetach III wieku w województwie śląskim.
Krzysztof Błecha jest autorem kilkunastu raportów eksperta sporządzonych na potrzeby Urzędu Rejestracji Leków. Wieloletni członek Krajowej Rady Suplementów i Odżywek, Polskiego Komitetu Zielarskiego oraz Polskiego Towarzystwa Zielarzy i Fitoterapeutów. Ekspert ds. ziołolecznictwa Polskiej Izby Zielarsko-Medycznej i Drogeryjnej.
O zdrowiu nigdy za wiele…Niedawno odbył się wykład na temat żywienia wg. Nowej Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Od pani dietetyczki dowiedzieliśmy się jak się zdrowo odżywiać aby nie chorować.
A co jeśli jednak zachorujemy? O tym jak sobie radzić z problemami zdrowotnymi mówił goszczącyu nas już po raz trzeci lek. med. Pan Krzysztof Błecha. Patrząc na stan zdrowia i kondycję ludzkości zadawał pytanie; co zrobiliśmy nie tak jako cywilizacja?, jakie błędy popełniliśmy i popełniamy nadal? Otyłość, cukrzyca, miażdżyca, nowotwory zbierają żniwo wśród coraz młodszych osób, a nawet dzieci. Jak zapobiegać, jak leczyć skutecznie powstałe już choroby. Właściwym byłoby określenie jak uzdrawiać, bo leczyć można bez końca i nigdy nie wyleczyć. Alternatywą dla akademickiej medycyny zawsze były zioła. Potężna moc tkwiąca w roślinach ofiarowana człowiekowi przez naturę od zarania dziejów była wykorzystywana w celach leczniczych. Ogromna zgromadzona wiedza o właściwościach ziół, potwierdzana obecnie badaniami naukowymi, daje nadzieję na rozwiązanie nękających nas problemów zdrowotnych.
Z wykładu wynika, że głównym winowajcą odpowiedzialnym za większość chorób cywilizacyjnych jest nadmiar węglowodanów w naszej diecie, zwłaszcza cukrów prostych. Słodycze, pieczywo cukiernicze, żywność wysoko przetworzona. Nasz organizm posiadający naturę człowieka pierwotnego musi gromadzić rezerwy energetyczne na „ciężkie czasy” czyli okresy głodu. Zabawnie ilustrują to poniższe slajdy.
A już na poważnie; ten wykres pokazuje jaka jest odpowiedź insulinowa na węglowodany proste (kolor (kolor czerwony), a jaka na złożone (kolor zielony).Aby osiągnąć pożądany stan, Pan doktor radzi zjadać solidne śniadania złożone z białka, tłuszczu i małej ilości węglowodanów w postaci kromki chleba pełnoziarnistego. Tłuszcz i białko powodują sytość na długo i nie ma ochoty na podjadanie. Tak samo na obiad i kolację. Nie należy obawiać się jajek i boczku, najnowsze badania obalają poprzednie mity o ich szkodliwości.
Nie ma cudownej pigułki, której zażycie spowoduje zmniejszenie masy ciała ale naturalne preparaty mogą sprawić, że proces odchudzania będzie łatwiejszy, jest wiele roślin, które wpływają na metabolizm węglowodanów.
Dowiedzieliśmy się również o innych produktach roślinnych wspomagających organizm, o roli błonnika, witaminy D3, której niedobory zdarzają się powszechnie, o skutkach smogu, a także o roślinach w służbie urody. Odkryciem ostatnich lat jest tarczyca bajkalska, ziele o niesamowitych właściwościach odmładzających. Otrzymaliśmy również ofertę sanatoryjną w Ustroniu w domach wczasowych Magnolia i Tulipan oraz możliwość przystąpienia do programu „Uzdrowiskowa Karta Korzyści” w ramach której będzie można skorzystać z rabatów oferowanych przez firmy uczestniczące w programie.
Reasumując starajmy się zawsze zachować zdrowy rozsądek i umiar, po prostu jedzmy aby żyć, a nie żyjmy aby jeść. Tekst: Jadwiga Gałuszka.