Kurs z zakresu „Efektywnego zarządzania grupą”
Oto kilka zwrotów:
Kalimera - dzień dobry, Kalispera - dobry wieczór, Parakalo - proszę, Efcharisto - dziękuję, Ne - tak, Ohi - nie, Sagapo - kocham cię
Następne zajęcia prowadziła pani Oksana, która rozpoczęła swój wykład od historii leczenia w starożytnej Grecji, odwołując się często do Hipokratesa, który ma przydomek ojca medycyny. Zgodnie z jego teorią ludzie dzielą się na cztery typy charakterologiczne: choleryk, któremu przypisany jest kolor żółty, sangwinik kolor czerwony, melancholik kolor niebieski i flegmatyk kolor zielony. Jako że zarządzanie zaczyna się od umiejętności zarządzania własną osobą, i my w oparciu o wypełnione ankiety dowiedzieliśmy się o własnych predyspozycjach, oraz o tym, że nasze preferencje zmieniają się co cztery lata, na tej części warsztatowej zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, według wyżej wymienionych typów. Te wiadomości będą nam służyły w dalszej części zajęć do współpracy między sobą w grupach.
Potrzebujesz pomocy? Napisz na panel@weboski.pl
I proszę, mamy następne zajęcia, tym razem w terenie!
To nawiązanie do tematu związanego z inteligencją emocjonalną. Jesteśmy już podzieleni na grupy. Znajdujemy się w ekstremalnych warunkach, na prowincji, w greckim wiejskim gospodarstwie. Oswajamy się ze zwierzętami, ptactwem domowym, próbujemy własnych wyrobów gospodarza i nawiązujemy nowe kontakty międzynarodowe. Następną częścią zajęć było poznawanie wsi poprzez konną przejażdżkę. Wcześniej jednak staraliśmy się nawiązać dobry kontakt ze zwierzęciem. Zadanie to pozwoliło nam przełamać nasze opory i lęki, postawiło nas przed nowym wyzwaniem. Cel został osiągnięty. Wiemy teraz, że nowych rzeczy można uczyć się przez całe życie. Nowe doświadczenie pozwoliło nam zwiększyć naszą samoocenę.
Inteligencja emocjonalna - kolejne zajęcia.
Poznajemy siebie, niczym Hipokrates w starożytnej Grecji, w holistyczny sposób. Za pomocą różnorodnych narzędzi, nie tylko socjologicznych, czyli licznych ankiet, ale i poprzez zajęcie grupowe w terenie, mające na celu nie tylko znalezienie zabytków Nafplio, pierwszej stolicy starożytnej Grecji, ale również pracę zespołową. Pomimo chwilowych trudności obie grupy osiągnęły wyznaczony cel. Teraz Wiemy że było to dla nas bardzo cenne doświadczenie.
Ostatni dzień kursu efektywnego zarządzania grupą był dla nas okazją do refleksji nad naszą wspólną drogą i osiągnięciami. Rozmawialiśmy o tym, z jakimi oczekiwaniami przyszliśmy do Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Andrychowie, co motywowało nas do udziału w tej Grupie, oraz co nam dało uczestnictwo w tych zajęciach. Na koniec spotkania otrzymaliśmy certyfikaty ukończenia kursu i małe upominki.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację kursu. Przekazanie nam ogromu wiedzy merytorycznej i praktycznej, przybliżenie nam piękna tego rejonu Grecji, a także za troskę i opiekę.
">Zakończenie europejskiego projektu "Efektywnego zarządzania grupą” miało miejsce w sobotnie popołudnie 22 czerwca.
Odbyło się w miejscowości Rzyki-Praciaki w gospodarstwie agroturystycznym "Madohora” . W spotkaniu brali udział uczestnicy programu oraz zaproszeni goście wieloletni wolontariusze naszej Organizacji. Zebranych przywitała Prezes Barbara Lachendro-Kruczała, po czym przybliżyła nam historię i ideę powstania projektów Erasmus +. Koleżanka Róża przypomniała o rodzajach, założeniach, celach oraz odbiorcach, którym projekt był dedykowany. Następnie Prezes zaproponowała osobom, które brały udział w projekcie o podzielenie się swoimi wrażeniami. Wypowiedzieli się wszyscy uczestnicy, twierdząc, że program był bardzo ciekawie opracowany. Zarówno pierwsza jego część, która realizowana była w Polsce, a dotyczyła pogłębienia znajomości języka angielskiego, pozyskania wiedzy na temat współczesnej i starożytnej Grecji, jak i nabycia wiedzy pedagogicznej. Z wypowiedzi wynikało, że podczas zajęć w Grecji uczestnicy bardzo cenili sobie tematykę inteligencji emocjonalnej, gdzie poprzez różnego rodzaju metody i techniki można było zgłębić wiedzę o własnej osobowości. Dużym zaciekawieniem i zainteresowaniem cieszyły się również zajęcia w grupach, podczas których poznawaliśmy siebie przez kilkanaście dni na dotychczas nieznanym nam gruncie. Ponadto pokonywaliśmy bariery językowe i zdobywaliśmy wiedzę o kulturze, historii starożytnej i współczesnej Grecji i podziwialiśmy jej piękno. Nawiązując do kolorów, które określały poszczególne typy osobowości, koleżanka Barbara zainicjowała zabawę integracyjną, w której nie zabrakło tańca Zorby i mini nagród. W trakcie spotkania mogliśmy obejrzeć film z naszego pobytu w Grecji, odbyliśmy wspólny spacer po gospodarstwie agroturystycznym i zjedliśmy smaczne posiłki. Za wszystko realizatorom serdecznie dziękujemy.
Tekst: Barbara Gieruszczak-Biegun
Zdjęcia: Stanisław Maszczyński
Liderzy andrychowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku kształcą swoje kompetencje menadżerskie
Stowarzyszenie „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Andrychowie” realizuje projekt „Liderzy andrychowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku kształcą swoje kompetencje menadżerskie” współfinansowany przez Unię Europejską. Projekt realizowany jest w ramach programu Erasmus+
Akcja kluczowa 1: Mobilność edukacyjna osób.
W ramach projektu 10 przedstawicieli kadry zarządzającej, edukacyjno-szkoleniowej UTW w Andrychowie weźmie udział w 12-dniowym kursie w Grecji z zakresu „Efektywnego zarządzania grupą”. Kurs zostanie zorganizowany w terminie 20 – 31.05.2024 (+2 dni podróży). Partnerem projektu jest organizacja Knowledge, Health & Education z siedzibą w Tolo posiadająca doświadczenie w realizacji różnorodnych międzynarodowych kursów i szkoleń.
Tematyka, która zostanie poruszona podczas kursu dotyczyła będzie następujących zagadnień:
- zarządzanie stresem i konfliktem w grupie,
- skuteczna i efektywna komunikacja w grupie,
- zasady wystąpień publicznych,
-włączenie społeczne i różnorodność, przeciwdziałanie dyskryminacji, nauka tolerancji,
otwartości,
- nowoczesne metody kształcenia osób dorosłych,
-strategie zarządzania własną organizacją, zarządzania grupą, pracą.
Udział w mobilności to szansa dla kadry UTW w Andrychowie na podniesienie umiejętności językowych, nawiązanie nowych międzynarodowych kontaktów, wzrost świadomości międzykulturowej. Istotne znaczenie ma również wzrost wiedzy i umiejętności personelu w zakresie zarządzania projektami, co będzie miało przełożenie na następne realizowane przez organizację projekty.
Udział w projekcie jest bezpłatny. Koszty utrzymania, podróży, ubezpieczenia, udziału w kursie, wycieczki w ramach programu kulturowego, transport lokalny zostaną pokryte z budżetu projektu.
.
RUSZA REKRUTACJA !!!
Projekt jest skierowany do przedstawicieli Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Andrychowie (kadra zarządzająca, edukacyjna/szkoleniowa), którzy wezmą udział w 12-dniowym kursie pn. „Efektywne zarządzanie grupą”
Uczestnikom projektu zostanie zapewnione:
- kurs pn. „Efektywne zarządzanie grupą”,
- transport, noclegi, wyżywienie, kieszonkowe,
- atrakcyjny program spędzania czasu wolnego,
- ubezpieczenie,
- przygotowanie językowe, kulturowe i pedagogiczne przed wyjazdem.
Formularz zgłoszeniowy można pobrać w biurze UTW. Formularz należy złożyć do dnia 17.11.2023 r.
Udział w projekcie jest bezpłatny !
REGULAMIN REKRUTACJI DO PROJEKTU
„LIDERZY ANDRYCHOWSKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU KSZTAŁCĄ SWOJE KOMPETENCJE MENADŻERSKIE”
- wzmocnienie kompetencji członków kadry Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Andrychowie w zakresie zarządzania grupą,
- wzmocnienie kompetencji członków kadry Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Andrychowie w zakresie zarządzania strategicznego własną organizacją,
- nawiązanie współpracy przez Stowarzyszenie UTW w Andrychowie z grecką organizacją Knowledge, Health & Education,
- wzmocnienie kompetencji kadry Stowarzyszenia UTW w Andrychowie w zakresie koordynowania projektów unijnych.
- zarządzanie stresem i konfliktem w grupie,
- skuteczna i efektywna komunikacja w grupie,
- zasady wystąpień publicznych,
- włączenie społeczne i różnorodność, przeciwdziałanie dyskryminacji, nauka tolerancji, otwartości,
- nowoczesne metody kształcenia osób dorosłych,
- strategie zarządzania własną organizacją, zarządzania grupą, pracą.
- kadra zarządzająca – członkowie zarządu, komisji rewizyjnej, liderzy sekcji, pracownicy,
- kadra edukacyjna/szkoleniowa – osoby pracujące z osobami dorosłymi, prowadzące różne zajęcia, kursy, szkolenia, wykłady.
- uzasadnienie potrzeby uczestnictwa w kursie (ocena w skali 0-5 pkt.),
- gotowość do wykorzystania efektów kształcenia na rzecz UTW (ocena w skali 0-5 pkt.),
- zamieszkanie na terenach obszaru wiejskiego (ocena w skali 0-1 pkt.).
- uczestnictwa w zajęciach przygotowujących ich do wyjazdu, tj. zajęciach z języka angielskiego (20 godz.), zajęciach kulturowych (6 godz.), zajęciach pedagogicznych (6 godz.),
- uczestnictwa w spotkaniach informacyjnych,
- posiadania ważnego dokumentu tożsamości, na podstawie którego mogą podróżować po krajach UE,
- posiadania ważnej karty EKUZ,
- wykonywania podczas mobilności dokumentacji zdjęciowej,
- wypełniania ankiet ewaluacyjnych,
- złożenia raportu po powrocie z kursu oceniającego całościową realizację mobilności (raport w systemie Beneficiary Module).
- Rezygnacja została zgłoszona na piśmie do koordynatora projektu w terminie do 3 dni po zakończeniu procesu rekrutacyjnego bez podania przyczyny.
- Rezygnacja w trakcie trwania zajęć przygotowawczych do mobilności jest możliwa w przypadku ważnych powodów osobistych lub zdrowotnych, działania siły wyższej, w terminie do 5 dni od zaistnienia przyczyny powodującej konieczność rezygnacji. Przyczyna rezygnacji nie może być znana przez uczestnika/uczestniczkę w momencie rozpoczęcia udziału w projekcie. Rezygnacja musi być złożona na piśmie, do którego należy dołączyć zaświadczenie do stosownej sytuacji (np. zwolnienie lekarskie).