Wykład: Wpływ zanieczyszczenia powietrza na nasze zdrowie. Oszczędzanie energii w domu-bez dużych na
Mieszka w Targanicach, jest absolwentką Zespołu Szkół Samorządowych w Targanicach, Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej–Curie w Andrychowie. Ukończyła studia II stopnia na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie na Wydziale Inżynierii Środowiska i Geodezji oraz studia podyplomowe w zakresie ochrony powietrza i energii na AGH w Krakowie dedykowane dla 55 podmiotów w ramach programu LIFE współfinansowanego przez Unię Europejską - Małopolska w zdrowej atmosferze. Rozpoczynając wykład mgr inż. Paulina Mrzygłód podkreśliła, że walka o czyste powietrze jest bardzo ważna, bowiem zanieczyszczenie środowiska ma duży wpływ na nasze zdrowie, szczególnie zaś na zdrowie naszych dzieci, kobiet w ciąży oraz seniorów.
W odniesieniu do zanieczyszczeń powietrza często mówi się o tzw. niskiej emisji spalin. Określenie to odnosi się do tego, co wydobywa się z kominów, dotyczy również spalin samochodowych. Zawierają one pyły zawieszone najgroźniejsze dla naszego organizmu: PM 10 i PM 2,5 znajdują się w zanieczyszczonym powietrzu, są niewidoczne dla oka, w trakcie wdychania dostają się do krwiobiegu i wywołują wiele niekorzystnych objawów: zaburzoną koncentrację, łzawienie, kaszel, katar alergie, astmę, w dalszej konsekwencji mogą wywołać chorobę Alzheimera, udar, zawał, nadciśnienie. Stężenie pyłów zawieszonych zależy od tego czym palimy w piecach i jakie te piece są. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że spalając w piecach szkodliwe substancje trujemy przede wszystkim siebie i swoich najbliższych. Obecnie można monitorować jakość powietrza w naszej gminie, ponieważ zostały zainstalowane czujniki zarówno w mieście jak i w sołectwach. Można je odczytywać przez odpowiednią aplikację w telefonach, na stronie internetowej lub na budynkach szkół tam w widocznych miejscach zostały zainstalowane. Jeżeli norma stężenia jest znacznie przekroczona lepiej pozostać w domu. Stężenie pyłów 50 mg|m3 nie powoduje ciężkich skutków zdrowotnych, dopuszczalne jest 35 razy w roku, natomiast przy stężeniu pyłów o wartości 211% normy pojawiają się komunikaty ostrzegawcze. Wówczas nie należy wietrzyć mieszkania, włączyć odpylacz powietrza. Wychodzac na zewnątrz trzeba założyć odpowiednią maskę, nie uprawiać sportu radzi mgr inż. Paulina Mrzygłód. Na jakość powietrza na naszym terenie ma wpływ niewątpliwie również ukształtowanie terenu, jednak wiele zależy od nas samych. Na zakończenie tej części wykładu mgr inż. Paulina Mrzygłód odpowiadała szczegółowo na pytania słuchaczy, które między innymi dotyczyły kontroli emisji szkodliwych substancji przez gospodarstwa domowe, kar za spalania śmieci oraz możliwości uzyskania dofinansowania do wymiany starych kotłów grzewczych na kotły nowej generacji. Druga część wykładu dotyczyła praktycznych wskazówek oszczędzania energii w domu bez większych nakładów finansowych. I tak warto zainwestować w naszych mieszkaniach w wymianę żarówek zwykłych na LED –owe mają gwarancję 2 lata koszt inwestycji zwraca się po około 5,5 miesiąca natomiast znacznie obniża się zużycie prądu. Kolejne praktyczne wskazówki dotyczą oszczędności ogrzewania mieszkań: dobrze jest założyć za kaloryfery odpowiednie ekrany odbijające ciepło, nie należy zasłaniać kaloryferów firankami, zasłonami, mieszkanie wietrzyć krótko, a intensywnie, nie przegrzewać mieszkań. Dobowa temperatura powinna się wahać w granicach 19-20 stopni. Bardzo istotne w oszczędzaniu ciepła jest stosowanie regulatorów i sterowników. W dalszym ciągu wykładu pani Paulina Mrzygłód zwróciła uwagę słuchaczy na niektóre istotne sposoby oszczędzania prądu przy korzystaniu ze sprzętu AGD:
- lodówka - optymalna temperatura powinna wynosić +6 -19 stopni, należy ją często rozmrażać, powinna być usytuowana z dala od grzejnika, 5 mm lodu to 20% energii, nie powinno się wkładać do lodówki gorących potraw,
- kuchenka elektryczna – naczynia powinny być dopasowane do wielkości palnika, z gładkim spodem, w trakcie gotowania potrawy powinne być przykryte pokrywką,
- żelazko - duże straty prądu mamy podczas częstego włączania,
- piekarnik - można go wyłączyć na 10 min przed wymaganym czasem, potrawa ”dojdzie” w nagrzanym piekarniku.
Wodę można oszczędzać przez założenie na krany perlatorów, które zabezpieczają przed „kapaniem”. Oszczędzanie energii to nie tylko nasza kieszeń, ale i ochrona środowiska. Na zakończenie wykładu każdy z uczestników otrzymał bonus do wyboru w postaci energooszczędnych gadżetów: żarówki LED, perlatory do oszczędzania wody, czy ekrany odbijające ciepło kaloryferów.
Tekst; Halina Osowska.