Wykład „Geriatria u zwierząt” - lek.wet.Isaac Bada „
W dniu 05.03.b.r. odbył się wykład „Geriatria u zwierząt”
Wśród pacjentów lecznic najliczniejszą grupę stanowią starsze psy i koty, z upływem lat pojawiają się problemy zdrowotne charakterystyczne dla zaawansowanego wieku.
Mówił, że duży pies krócej żyje, natomiast średni 15-17 lat a mały nawet do 20 lat, jest to odnośnik do naszych ludzkich 100 lat, żeby dożyć trzeba spełniać wiele czynników przede wszystkim jest to uwarunkowanie genetyczne. Drugą sprawą to żywienie i opieka. Obecnie
w Polsce dużo się zmieniło wobec zwierząt, ponieważ świadomość ludzka wzrosła. Zwierzęta są obecnie lepiej odżywiane.
Do najczęściej pojawiających się chorób u kotów i psów w wieku geriatrycznym należą, m.in.: choroby serca(niewydolność), schorzenia układu ruchowego, oczu, cukrzyca, choroby wątroby (np. stłuszczenie), choroby nerek (niewydolność), zaburzenia orientacji, czy choroby nowotworowe dotyczy każdego układu począwszy od nosa do ogona. Zwrócił uwagę na kamień nazębny zwłaszcza u starszych psów, że jest to poważna choroba ponieważ znajdują się duże ilości bakterii. Oczywiście pamiętać należy o tym, że bakterie namnażające się w jamie ustnej, podczas każdego przełknięcia śliny przez psa, przedostają się w głąb organizmu. Stan ten zagraża sercu, nerkom czy wątrobie psa.
Następny temat to choroby układu rozrodczego wspomniał że warto by było sterylizować suczki już po pół roku lub kastrować psy, wtedy zwierzęta nie zachorują na organy rodne. Guzów piersi i guzy gruczołu mlekowego nie będą miały jeżeli sterylizacja nastąpi przed pierwszą cieczką. Powinniśmy wziąć za nich odpowiedzialność rozrodczą ponieważ ich udomowiliśmy.
Problem dysplazji u psów najczęściej dotyczy stawów biodrowych i łokciowych, czy kolanowy nieprawidłowo funkcjonujący stawów powoduje tarcie między kośćmi podczas poruszania się czworonoga. W ten sposób powstaje stan zapalny, – i pies będzie kulał, dlatego trzeba zrobić w lecznicy prześwietlenie i znaleźć przyczynę.
Ostatnim tematem była otyłość u zwierząt. Otyłość u zwierząt to 3-4 problemy chorobowe: cukrzyca , układ ruchowy, serce, jest to poważny problem, a zwłaszcza przekarmianie pupili.
Właścicielom chodzi o przedłużenie o kilka miesięcy życia psa lub kota, a czasami o poprawienie samopoczucia zwierzęcia lub ukojenie bólu dlatego oczekują oni pomocy od lekarzy weterynarii.
Opracowała; Elżbieta Woźniak