Wykład: Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa
W dniu 10.01.2019 r. odbył się wykład mający na celu uświadomienie użytkownikom lokali mieszkalnych zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów oraz zatruciem tlenkiem węgla. Wykład odbył sie w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!" a przeprowadził go młodszy brygadier Krzysztof Cieciak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach.
W okresie jesienno-zimowym wzrasta w naszych mieszkaniach ryzyko powstania pożaru oraz zatrucia czadem. Wykładowca przekazał nam wiedzę o przyczynach powstawania pożarów, o sposobach jego gaszenia, o konieczności szybkiej reakcji w razie potrzeby ratowania zagrożonych w pożarze osób. Przekazał nam informacje z zakresu podstaw wiedzy strażaka a więc; co to jest zapłon, jego temperatura, samozapłon, pożar, jego rodzaje, produkty spalania, w tym dla nas najgroźniejszy tlenek węgla.












Przedstawił również metody gaszenia pożarów, rodzaje gaśnic oraz konieczność szybkiej oraz właściwej reakcji w razie zaistnienia pożaru. Szczególną uwagę zwrócił na metodę gaszenia zapalonego oleju, co może się zdarzyć w naszych kuchniach. Zachęcił również do zakupu czujnika czadu i gaśnicy do naszych mieszkań.

Tekst: Maria Przebinda