“Udar, afazja i co dalej?”
8 listopada 2024 roku.
Drugi semestr Roku Akademickiego 2023/24 rozpoczęliśmy od wykładu “Udar, afazja i co dalej?” . Prelekcję, nie po raz pierwszy, prowadził pochodzący z Andrychowa Pan dr hab. Przemysław Mieszko Płonka, adiunkt naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Biochemii i Biofizyki w Krakowie. Naszego Gościa znamy również jako krajanina, lokalnego patriotę prezentującego kulturę, język, kulinaria naszego regionu, np. w felietonach zamieszczanych w Nowinach Andrychowskich.
Tym razem temat wykładu był związany z zaburzeniem krążenia krwi, czyli udarem, którego prelegent sam doświadczył, a jego skutki, jak mówił, całkowicie zmieniły jego życie. Wiedza, którą się podzielił dotyczyła rodzajów, symptomów i skutków udarów, zarówno niedokrwiennego, czyli zawału występującego nagle, na wskutek zaniku krążenia krwi w pewnych obszarach mózgu, jak i krwotocznego, czyli wylewu występującego w wyniku gwałtownego ciśnienia krwi. Przed wystąpieniem udarów, a zwłaszcza udaru niedokrwiennego, mogą pojawić się objawy ostrzegawcze, m.in. zaburzenia świadomości, równowagi, widzenia, słuchu, motoryki i czucia. Choć objawy te występują krótko, nie należy ich lekceważyć i warto udać się do lekarza. Udary krwotoczne skutkują również afazją, czyli różnego rodzaju zaburzeniami mowy: brakiem mowy, mową bełkotliwą, brakiem rozumienia mowy. Po udarach wystąpić mogą zaburzenia o charakterze psychiatrycznym. Nie mamy wówczas wpływu na ośrodek emocji, występują męczące, koszmarne lęki. Częstą przyczyną udarów są: stresujący tryb życia, depresje, prowadzenie niezdrowego stylu życia, nieodpowiednie odżywianie, chociażby częste spożywanie wieprzowiny lub regularne picie nawet niedużych dawek alkoholu.
“Udar to śmierć - albo się wycofa albo nie”, stwierdził Pan Mieszko. O tym, jak bardzo trudna to choroba, która potrafi w jednym momencie zawładnąć całym człowiekiem, zarówno jego ciałem jak i psychiką, powiedziały nam również wiersze z tomików poezji naszego Wykładowcy. Zaprezentowane przez koleżanki: Krystynę Korbut-Płonkę - polonistkę, prywatnie mamę wykładowcy oraz polonistkę mgr Annę Rychter.
Nasz Gość jest przykładem na to, że stan chorobowy można pokonać, choć z tym, co pozostaje w psychice i ciele trzeba nauczyć się żyć. Prelegent podał przykłady znanych postaci, które tak jak On doświadczyły udaru i są dowodem na to, że można nadal twórczo realizować swoje życie, a przeżycia związane z tym stanem, wykorzystać w pozytywny sposób. Świadczy o tym ten wykład, który wzbogacił nas nie tylko o wiedzę, ale i dał świadectwo na to, że mimo wszystko można pokonać wiele trudnych doświadczeń życiowych. Podczas spotkania otrzymaliśmy również odpowiedź na pytanie, co jest potrzebne, aby zmierzyć się z tym stanem, nauczyć się z nim żyć, pokonać zaburzenia i umieć wyjść na prostą. Jak się okazuje potrzebna jest nie tylko fachowa pomoc lekarska, psychologiczna, ale przede wszystkim wsparcie, które otrzymał Pan Przemysław od swoich bliskich, żony, mamy, dzieci.
Życzymy Panu dużo mocy na co dzień!
W podziękowaniu Pani Prezes przekazała obraz pędzla naszej koleżanki Elżbiety Woźniak. Oby kroczące na nim słonie przyniosły dużo szczęścia.
Należy nadmienić, że spotkaniu, oprócz bardzo owocnego wykładu, towarzyszyło kilka miłych akcentów: Prezes Barbara Lachendro-Kruczala poinformowała nas o dotacjach, które otrzymaliśmy na realizację zadań statutowych z Urzędu Miasta Andrychowa oraz Starostwa Powiatowego, a także współfinansowanego przez Unię Europejską. Mogliśmy również obejrzeć piękne prace naszych koleżanek uczestniczących w Warsztatach Rękodzieła.Ponieważ spotkanie przypadło na “tłusty czwartek”, jak na tradycję przystało, zostaliśmy poczęstowani pączkami.
Tekst: Barbara Gieruszczak-Biegun,
Zdjęcia: Stanisław Maszczyński
,