Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Andrychowie

menu

Pierwsze warsztaty fotograficzne - za nami

16 kwietnia 2013
Pierwsze warsztaty fotograficzna już za nami. Uczestnicy - kilkunastoosobowa grupa studentów UTW oraz młodzieży andrychowskiego ogólniaka fotografowali dwa z wielu charakterystycznych punktów krajobrazu naszego miasta - samolot oraz dworzec PKP wraz z najbliższym otoczeniem. Postęp technologiczny oraz ogromna popularność, a także prostota obsługi cyfrowych aparatów fotograficznych sprawił, że sztuka fotografii i aparat fotograficzny nie jest dostępny wyłącznie dla nielicznych pasjonatów, lecz dla każdego, kto tylko czuje potrzebę utrwalania chwili w postaci fotografii jako pliku cyfrowego, lub papierowej odbitki. Łatwość wykonania fotografii nie idzie najczęściej w parze z wysoką jakością artystyczną zdjęć. Wrażliwość na piękno jest rzeczą nabytą, którą możeny w sobie rozwijać obserwując rzeczywistość i prace uznanych artystów. Dostęp do wiedzy jest możliwy poprzez korzystanie z internetu, ale też poprzez wymianę doświadczeń pomiędzy zainteresowanymi danym tematem. Studenci "Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Andrychowie" rozpoczęli w dniu 16. kwietnia 2013 r. w ramach projektu "Młodzi duchem, bogaci doświadczeniem" współpracę z młodzieżą Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Andrychowie (pod opieką Pana Tomasza Pasternaka). W ramach warsztatów przeprowadzone będą zarówno zajęcia związane z obróbką fotografii, jak i warsztaty fotograficzne (prowadzenie - Jarosław Skupień). Młodsi i starsi uczestnicy warsztatów będą starali się wyszukać na terenie miasta i gminy obiekty, których stan obecny warto utrwalić na fotografii, oddać ich ducha, umiejscowienie w krajobrazie miasta. Wszystko po to, by po poddaniu obróbce i wydruku lub otrzymaniu odbitki z cyfrowego labu zaprezentować je szerszej publiczności. Szczegóły w czytaj więcej. Fotografie zostaną zaprezentowane szerszej publiczności 13. czerwca 2013 r. w dniu zakończenia roku akademickiego 2012/2013 w foyer Miejskiego Domu Kultury w Andrychowie. Wystawa "Andrychów wczoraj i dziś w różnym obiektywie" będzie efektem wspólnej pracy, wymiany doświadczeń i wiedzy pomiędzy uczestnikami warsztatów oraz instruktorami prowadzącymi poszczególne spotkania. Podczas wernisażu będzie zaprezentowana multimedialna prezentacja, która uświetni uroczystość zakończenia roku akademickiego. Partnerami UTW zaangażowanymi w realizację tej części projektu będzie Urząd Miejski w Andrychowie, Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie oraz Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej - Curie w Andrychowie. Tematem pierwszych warsztatów była fotografowanie  dwóch z wielu charakterystycznych punktów krajobrazu naszego miasta - samolotu oraz dworca PKP wraz z najbliższym otoczeniem. Tego rodzaju fotografia wymaga czasu i cierpliwości. Każdy z obiektów można przecież "zachować" dla przyszłych pokoleń - patrząc na obiekt z wielu różnych miejsc, pokazując go jako część większej całości - otoczenia obiektu, jak też w skali makro, ukazując detale jego budowy. Każdy z uczestników warsztatów podszedł do tematu indywidualnie. W rozpoczęciu przygody z fotografią i dobremu opanowaniu tej trudnej sztuki ważne jest poznanie możliwości posiadanego aparatu cyfrowego. Przy dużej ilości firm produkujących aparaty i oferujących dużą ilość ich modeli bardzo ważne jest, by właściciel danego aparatu potrafił właściwie go obsługiwać. Stąd właśnie - lektura dokładna lektura instrukcji obsługi była głównym tematem przeznaczonym "na zadanie" Uczestnicy warsztatów mieli sporo szczęścia. 16. kwietnia 2013 r. był pierwszym tak ciepłym wiosennym dniem tego roku. DSCF2195 DSCF2196 DSCF2198 DSC_3496 DSC_3504 DSC_3506 DSC_3517 DSC_3519 DSC_3531 DSC_3555 DSC_3556

Więcej wpisów archiwalnych z roku 2013

Projekt, realizacja i sponsoring strony