„TRZYMAJ FORMĘ”
„TRZYMAJ FORMĘ”- projekt dofinansowany przez Gminę Andrychów
W okresie 01.02.2016 r. – 31.05.2016 r. nasze Stowarzyszenie realizuje projekt pt. „TRZYMAJ FORMĘ”, w którym przewidziane zostały następujące działania:
- wykłady
- warsztaty poetyckie
- udziału w masowych imprezach sportowych organizowanych specjalnie dla seniorów tj.:
– III Ogólnopolska Senioriada w Rabce-Zdroju
– Olimpiada sportowa „Trzeci Wiek na Start” w Łazach.
Wszystkich członków Stowarzyszenia serdecznie zapraszamy do udziały w w/w działaniach.
Koordynatorem Projektu jest Maria Krummel.
„TRZYMAJ FORMĘ” – PROJEKT DOFINANSOWANY PRZEZ GMINĘ ANDRYCHÓW
III OGÓLNOPOLSKA SENIORIADA W RABCE – ZDROJU w dniu 02.03.2016 r.
Celem SENIORIADY jest integracja studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku, wymiana doświadczeń, sportowa rywalizacja oparta na zasadach ”fair play”, wspieranie aktywnego trybu życia seniorów. Miejscem zawodów będą obiekty sportowe, rekreacyjne i kulturalne na terenie Rabki – Zdroju. Prawo startu, w grupach wiekowych: 50+, 60+, 70+, 80+, 90+ mają Studenci UTW.
Nasza organizacja zgłosiła 13 zawodników w następujących konkurencjach:
- „Kręgle curlingowe” na lodzie
- Biegi narciarskie lub w przypadku braku śniegu biegi z nartami
- Slalom narciarski
- Rzut „śnieżkami do celu”
- Zjazd na dętkach
- Nordic Walking połączony z konkursem wiedzy o Rabce – Zdroju.
Lista zawodników jest już zamknięta, można jeszcze zapisać się na wyjazd w charakterze kibica. Zapisy przyjmuje koleżanka Anna Łysoń.
Imprezą towarzyszącą, w której każdy chętny może wziąć udział będzie Nordic Walking Gorczański. Jej celem jest dotarcie do Schroniska PTTK na Maciejowej (852 m n.p.m.) możliwość uzyskania pamiątkowego stempla – czas dojścia do schroniska około 1.5 godz. Stempel „Zdobywca Maciejowej” będzie dostępny w schronisku od 15 lutego 2016 r. do 31 marca 2016r.
Szczegółowe informacje dot. wyjazdu podane zostaną w późniejszym terminie.
„TRZYMAJ FORMĘ” – PROJEKT DOFINANSOWANY PRZEZ GMINĘ ANDRYCHÓW
Nasi niestrudzeni sportowcy znów zdobywają medale.
W dniu 2 marca dwunastu zawodników, oraz dwudziestu czterech kibiców naszego UTW wyjechało do Rabki-Zdroju, aby uczestniczyć w III Ogólnopolskiej Zimowej Senioriadzie na Podhalu. Wzięły udział 24 Uniwersytety Trzeciego Wieku z miejscowości: Andrychów, Chrzanów, Gliwice, Józefów, Kęty, Kielce, Kraków, Lublin, Łazy, Łuck ( Wołyń) , Malbork, Myszków , Myślenice, Nowy Sącz, Nowy Targ, Oświęcim, Pszczyna, Rabka – Zdrój, Rzeszów , Wadowice, Wiedeń (Austria),Wojkowice, Zakopane, Zawiercie. Startowało 330 zawodników, a razem z kibicami uczestniczyło w Senioriadzie ok. 700 osób. Tej wspaniałej imprezie patronowała jak zawsze Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Seniorzy startowali w siedmiu konkurencjach: „Kręgle curlingowe” na lodzie, biegi narciarskie lub w przypadku braku śniegu biegi z nartami, slalom narciarski, rzut „śnieżkami do celu”, zjazd na dętkach, turniej brydżowy, turniej szachowy.
Pomimo licznej konkurencji nasi zawodnicy pokazali się z jak najlepszej strony uzyskując świetne wyniki.
I tak:
– w slalomie narciarskim:
Barbara Bubak – medal złoty,
Ludomir Małolepszy – medal brązowy,
– kręgle curlingowe na lodzie:
Zofia Sacharewicz – medal srebrny,
– w biegu na 600 m:
Janina Dyrcz-Rzycka – medal srebrny,
Grażyna Holona – medal brązowy,
Najlepsi odbierali medale oraz gratulacje. UTW w Andrychowie otrzymał statuetkę za udział w Senioriadzie.
Zwycięzcy drużynowo:
UTW Gliwice – I miejsce,
UTW Rabka-Zdrój – II miejsce,
UTW Rzeszów – III miejsce.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
„TRZYMAJ FORMĘ” – PROJEKT DOFINANSOWANY PRZEZ GMINĘ ANDRYCHÓW
W dniach 18 oraz 25 lutego br. wysłuchaliśmy wykładów mgr Władysława Klaji, pedagoga w Liceum Ogólnokształcącym w Andrychowie. Tematyka wykładów związana była z psychologicznymi aspektami funkcjonowania w relacjach z otoczeniem, w tym oceną własnych predyspozycji .
Zajęcia pierwsze to diagnoza jak funkcjonujemy w obecnej rzeczywistości. Test na asertywność, to dziesięć bloków tematycznych. Odpowiedzi na pytania i analiza dały częściową odpowiedź jak radzimy sobie obecnie w sytuacjach osobistych i społecznych. Diagnozę wykładowca poszerzył o kwestionariusz inteligencji wielorakiej. Ten test dał nam wiedzę na temat osobistych predyspozycji, a zarazem jakie metody do skutecznej nauki i relaksacji powinniśmy stosować.
Drugie spotkanie ; to analiza wyników wcześniej wykonanych testów, również indywidualnie. Przedstawienie metod postępowania w poszczególnych predyspozycjach wynikających z kwestionariusza inteligencji wielorakiej. Podczas zajęć szczegółowo zostały omówione potrzeby ludzkie na podstawie trójkąta Maslowa oraz przekazana została uczestnikom wiedza, jak przygotować się do zajęć warsztatowych w następnych tygodniach.
Pierwsze zajęcia warsztatowe mają na celu wypracowanie dobrych postaw ciała i umiejętności pracy z oddechem i własną energią, co będzie wykorzystywane w następnych spotkaniach, relaksacji, koncentracji, wizualizacji.
Władysław Klaja.
„TRZYMAJ FORMĘ” – PROJEKT DOFINANSOWANY PRZEZ GMINĘ ANDRYCHÓW
Wykład: Fenomen dziedzictwa kulturowego Indii
Tym razem nasz czwartkowy wykład wygłosił Włodzimierz Musiał. Jest on absolwentem Akademii Rolniczej w Poznaniu, podróżnikiem, fotografem i pilotem wycieczek. Od kilkunastu lat realizuje podróżnicze marzenia. Swoją pierwszą podróż odbył do Indii, co zaowocowało wielką fascynacją dla kultury tego kraju.
Od tej pory wraca tam często, a nam ciekawym świata, z niezwykłą pasją przedstawia osobliwości indyjskiej cywilizacji. W trakcie wykładu zabrał nas w podróż do całkowicie innego świata, którego jak twierdzi nie można ubrać w słowa, lecz trzeba go przeżyć, chłonąć swoimi zmysłami. Przywitał nas indyjskim pozdrowieniem „Namaste”, które to pozdrowienie ma głębokie znaczenie również duchowe. Przedstawił nam Indie (Bharat) jako kraj ludzi spełnionych, szczęśliwych, kraj intensywnych przeżyć i doznań. Mówił o dobrach kultury materialnej i niematerialnej, o bogatej historii tego kraju, o różnorodności religijnej, geograficznej. O życiu Hindusów przesiąkniętych rytuałami, obrzędami. O Indiach kolorowych, intensywnych, pełnych zapachów. Fascynujących, bo pełnych kontrastów. Kontrastów wynikających z wciąż obowiązującego systemu kastowego, kontrastów krajobrazowych, kulturowych.
Jako ciekawostkę podał informację o misyjnej działalności św. Tomasza apostoła w Indiach. Poniósł on tam śmierć męczeńską, a jego grób znajduje się pod ołtarzem w katedrze w Madrasie.
„TRZYMAJ FORMĘ” – PROJEKT DOFINANSOWANY PRZEZ GMINĘ ANDRYCHÓW
ŁAZY – WYJAZD NA OLIMPIADĘ
Termin wyjazdu: 21.05.2016 r.( sobota) o godzinie 6.45
Miejsce odjazdu autokaru: przystanek autobusowy naprzeciw BP oraz Hala Sportowa
Program Olimpiady;
- od godz. 7.00 do 9.30 – rejestracja i odprawa kierowników ekip
- godz. 10.00 – ceremonia otwarcia Olimpiady
- godz. 11.00 – rozpoczęcie konkurencji sportowych. Medale za pierwsze trzy miejsca będą wręczane po zakończeniu każdej konkurencji w miejscu ich odbywania się
- godz. 14.00 – występy artystyczne poszczególnych Uniwersytetów o tematyce prozdrowotnej
- godz. 17.00 – Uroczyste przedstawienie wszystkich medalistów i oficjalne zakończenie Olimpiady
UWAGA! Osoby startujące w wyścigu rowerowym obowiązkowo muszą mieć kask.
Dla zawodników biorący udział w konkurencjach sportowych, odbywających się poza Zalewem „Mitręga” (biegi, boule, łucznictwo) jeden ciepły posiłek zostanie dowieziony na miejsce zawodów.
Są jeszcze wolne miejsca – zapisy przyjmuje Maria Krummel.
„TRZYMAJ FORMĘ” – PROJEKT DOFINANSOWANY PRZEZ GMINĘ ANDRYCHÓW
Powrót z Olimpiady.
Dnia 21 maja 2016 r. członkowie naszego Uniwersytetu wyjechali na VIII Ogólnopolską Olimpiadę Sportową Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych w Łazach.
W Olimpiadzie udział wzięło 57 organizacji seniorskich z całej Polski oraz z zagranicy – Austrii i Ukrainy.
Zwycięstwo odniosły UTW: Gliwice – I miejsce, Zawiercie – II miejsce, Zgierz – III miejsce
Rywalizacja odbywała się na obiektach sportowych znajdujących się w mieście Łazy. Nasz UTW reprezentowało 14 zawodników startujących w 7 dyscyplinach sportowych: pływanie, przełaje rowerowe, wyścigi kajakowe, strzelanie, boule, łucznictwo, lekkoatletyka – biegi i pchnięcie kulą.
W klasyfikacji generalnej uplasowaliśmy się na 28 miejscu zdobywając 17 punktów.
Medal wywalczyła Zofia Sacharewicz – w konkurencji boule.
Miejsca punktowe zdobyli:
Kiliński Cecylian (4) – przełaje rowerowe
Małolepszy Ludomir (5) – bieg na 60 m
Kukuła Małgorzata (7) – pływanie
Prus Mieczysława (9) – strzelanie z pistoletu pneumatycznego
Lot Zbigniew (10) – strzelanie z łuku.
Wyjazd na Olimpiadę był jednym z ostatnich działań przeprowadzonych w ramach projektu „Trzymaj formę” , którego celem było promowanie aktywnego stylu życia seniorów oraz zachowanie aktywności fizycznej i psychicznej członków UTW. Projekt dofinansowała Gmina Andrychów.