Wykład – Wunderwaffe III Rzeszy– cudowna broń Hitlera
W dniu 26.04.2018 r. wysłuchaliśmy wykładu dr Seweryna Gałysza, politologa, podróżnika, działacza lokalnego w Gminie Wieprz.
Temat wykładu brzmiał: Wunderwaffe III Rzeszy– cudowna broń Hitlera. Wykładowca podzielił go na dwie części. Pierwsza była zgodna z tematem wykładu, natomiast druga odbywała się na bazie prezentacji przygotowanej przez prof. dr hab. Halinę Krasowską z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie.
Na wstępie wykładowca wyjaśnił pojęcie wunderwaffe (cudowna broń), które zostało sformułowane przez propagandę niemiecką w czasie II wojny światowej. Oznaczało ono zaawansowaną technologicznie tajną broń o wielkiej sile, która będzie w stanie przechylić szalę zwycięstwa na stronę hitlerowców. Pod tym pojęciem kryły się projekty zrealizowane, ale też będące w fazie projektów. Niemieccy inżynierowie na usługach nazistów z wielkim zaangażowaniem i w wielkim pośpiechu pracowali nad zaprojektowaniem i wytworzeniem broni dla wszystkich rodzajów wojsk. Udało się im oddać w użytkowanie armii superciężkie czołgi typu Tygrys I i Tygrys II, samoloty-pociski V1, rakiety V2, działo V3, rakietowy samolot myśliwski Messerschmitt Me 163 Komet, myśliwiec odrzutowy MesserschmittMe 262 Schwalb, odrzutowy samolot rozpoznawczo-bombowy Arado Ar 234. W fazie projektów eksperymentalnych pozostało wiele super ciężkich maszyn, czołgów, dział, rakiet, pocisków, także samolotów odrzutowych i rakietowych, śmigłowców, okrętów podwodnych, lotniskowców itp. Stosowano w nich nowe rozwiązania techniczne jak wyposażenie noktowizyjne, nowoczesne systemy napedu, pionowy start i lądowanie samolotów, technologię stealth (niewidoczne dla radarów). Sytuacja na frontach II wojny światowej nie pozwoliła jednak na szczęście na ich wyprodukowanie i użycie w czasie działań wojennych.
W drugiej części wykładu dr Gałysz przedstawił nam historię przekazania Anglikom części rakiety V2, która czyniła spustoszenie w czasie nalotów niemieckich między innymi na Londyn. Zaczęło się od przejęcia przez AK znalezionego w okolicach Sarnak w dniu 20 maja 1944 roku niewybuchu V2, jednej z największych tajemnic III Rzeszy. Po rozebraniu na części został on zbadany w tajnych laboratoriach AK. Precyzyjnie zaplanowano wspólnie z aliantami akcję nazwaną „III Most”. Została z powodzeniem przeprowadzona w nocy z 25 na 26 lipca 1944 r. tuż pod nosem hitlerowców i pozwoliła na przerzut części rakiety z naprędce zaaranżowanego lotniska na łące pod Tarnowem do miejscowości pod Brindisi we Włoszech, będącej w rękach Anglików. Pozwoliło to aliantom na przygotowanie się do obrony przed atakami tej niezwykle niebezpiecznej broni.