Wycieczka „Ciekawe miejsca Dolnego Śląska”
W dniach 23-25.04.2013 r. grupa 50 osób – Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Andrychowie uczestniczyła w wycieczce pn. „Ciekawe miejsca Dolnego Śląska”. Wycieczka realizowana była przez Biuro Turystyczne „Turysta” z Wadowic. Było to kolejne działanie realizowane w ramach projektu „Poznajemy, więc uczymy się”. Szczegóły w czytaj więcej.
Pierwszy dzień przeznaczony był na zwiedzanie Wrocławia, przewodnikiem był Jan Bolechowski. Zwiedziliśmy Ostrów Tumski a tam: Katedrę Św. Jana Chrzciciela, Plac Katedralny, Kolegiatę Św. Krzyża i Bartłomieja (z zewnątrz), kościół Św. Idziego. Przeszliśmy przez Most Miłości, nabrzeżem nad Odrą. Odpoczęliśmy na wewnętrznym dziedzińcu Ossolineum, zwiedziliśmy Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego a w nim Aulę Leopoldyńską i Wieżę Matematyczną, zobaczyliśmy dawne wrocławskie więzienie, pospacerowaliśmy po wrocławskim rynku. W wielu miejscach napotykaliśmy słynne już wrocławskie krasnale. Kolejnym obiektem był Park Szczytnicki, Hala Stulecia (z zewnątrz) i Ogród Japoński. Po obiadokolacji w restauracji w ZOO przejechaliśmy do Domu Wycieczkowego „Trio”, który był naszym miejscem noclegowym podczas tej wycieczki.
W drugi dzień obejrzeliśmy słynne dzieło, którego inicjatorem był lwowski malarz Jan Styka, Panoramę Racławicką. Idąc do budynku Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu nie sposób nie zobaczyć (i nie przeżyć) pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskiej i innych obozów jenieckich. W Muzeum Narodowym obejrzeliśmy stałe zbiory zajmujące cztery piętra budynku (na ostatnim zbiory sztuki współczesnej) oraz wystawę czasową „Od Cranacha do Picassa”. Kolejne zwiedzanie to spacer po Miejskim Ogrodzie Zoologicznym, tam też w znanej nam już restauracji zjedliśmy drugie śniadanie. Bardzo ciekawe jest Sanktuarium Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, po którym oprowadzał nas jeden z zakonników. Pod koniec drugiego dnia wycieczki zwiedziliśmy Małe Muzeum Ludowe państwa Kowalskich w Marcinowie. Występ rodzinnego zespołu ludowego, obiadokolacja, wspólne śpiewanie i niespodzianka. Tą niespodzianką był występ powstałego wśród uczestników wycieczki (w przeddzień) zespołu ABBY-BABBY. Przedstawienie oparte było o utwór muzyczny „Pieśń o tej Wiśniewskiej”. Jedyna fotografia zrobiona podczas tego występu świadczy o wielkim zainteresowaniu wszystkich fotografów uczestnictwem w tym bardzo humorystycznym przedstawieniu. Inicjatorką była koleżanka Jasia Dyrcz-Rzycka.
Trzeci dzień to zwiedzanie Zamku Książ zwanego Perłą Dolnego Śląska oraz Palmiarni Lubiechowskiej powstałe na polecenie Jana Henryka XV Hochberga dla żony księżnej Marii Teresy Oliwii zwanej Disy. Po obiedzie w restauracji Zagłoba we Wrocławiu obejrzeliśmy Kościół Pokoju w Świdnicy wpisany w 2001r. na światową listę zabytków UNESCO.
Liderkami tej wycieczki były: Bożena Stocerz, która przygotowała mini przewodnik dla uczestników, Elżbieta Woźniak, Maria Polok.