Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Miesięczne archiwum: październik 2020

Plan wycieczek turystyczno – rekreacyjnych Nieformalnej Grupy Turystów Indywidualnych przy Stowarzyszeniu „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Andrychowie”

Listopad 2020 r.

 

Środa  04.11.2020 – Rzyki – Zagórnik – Ostry Wierch.

 

Wyjazd autobusem nr 7 z Dworca Autobusowego przy PKP w Andrychowie o godzinie 844 do Rzyk przystanek  przy  Kościele.  Z przystanku  przejście  drogą koło cmentarza do szlaku zielonego pod Gancarzem.  Na  tym  szlaku  kierujemy  się w lewo w  stronę Zagórnika do Panienek. Odpoczynek i posiłek przy  Panience przejście  na  Ostry  Wierch. Powrót  w stronę  Panienki  dalej szlakiem do Andrychowa przez Pańską Górę lub na przystanek koło Kościoła w Zagórniku. Odjazd godz: 1305 , i 1428 .

 

 Środa  11.11.2020 – Potrójna.

 

Wyjazd autobusem nr 7 z Dworca Autobusowego przy PKP w Andrychowie o godzinie 845 do Rzyk  Praciaków            Z przystanku przejście drogą dalej wprawo przez mostek szlakiem „ Białych Słońc” do Chatki Ani i Rafała. Odpoczynek i posiłek. Powrót tą samą trasą co wyjście. Odjazd z pętli Rzyki Praciaki  godz: 1317, 1434 .

 

 Środa  18.11.2020 – Chatka Studencka.

 

Wyjazd autobusem nr 7 z Dworca Autobusowego przy PKP w Andrychowie o godzinie 845 do Rzyk Praciaków .          Z przystanku przejście drogą dalej w prawo przez mostek szlakiem „białych Słońc” koło Okna Zbójnickiego do Chatki Studenckiej. Odpoczynek i posiłek. Powrót tą samą trasą co wyjście lub przez stok narciarski. Odjazd do Andrychowa z pętli Rzyki Praciaki godz: 1317 , 1434 .

 

 Środa  25.11.2020 – Trzonka.

 

Wyjazd autobusem  nr  4 z Dworca  Autobusowego  przy  PKP  w Andrychowie o godzinie 758 do Brzezinki Górnej.      Z przystanku  przejście  drogą  później  szlakiem  zielonym  do Chatki  PTTK„ Limba”. Odpoczynek  posiłek i pieczenie kiełbasek kaszanki. Powrót tą samą trasą co wyjście lub do Roczyn pod Górami. Odjazd do Andrychowa z Brzezinki Górnej godz: 1208 , 1243 , 1348 .

Odjazd do Andrychowa z Roczyn pod Górami godz: 1305 , 1503 .

 

Telefon kontaktowy:  510 238 243

                                   518 713 612  Kobielus  Józef

Koszty przejazdu uczestnik wycieczki pokrywa sam.

Odezwa COVID-19 przy prezesie PAN 11 października 2020 r.

Interdyscyplinarny zespół doradczy ds. COVID-19 przy prezesie PAN

11 października 2020 r.

Larum w obliczu kryzysu COVID-19

Pierwsza fala COVID-19 przeszła przez Polskę łagodniej niż w innych krajach, kosztem szybko  wprowadzonych dużych restrykcji. Teraz jednak, wraz z nadejściem jesieni, lawinowo rośnie  liczba wykrytych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 i niestety także śmierci pacjentów z chorobą

COVID-19. Wiele niezdiagnozowanych osób zakaża kolejne. Sytuacja zaczyna wymykać się  spod kontroli. Musimy zdać sobie sprawę, że jeśli w tej chwili powszechnie i solidarnie nie  zmienimy naszego lekceważącego postępowania, to za miesiąc spotka nas tragedia  całkowicie zablokowanego systemu opieki zdrowotnej. Już teraz wolne miejsca w szpitalach  kończą się bardzo szybko.

Grozi nam to, że w najbliższym czasie wielu ludzi pozbawionych pomocy umrze w domach  lub nawet na ulicach. Prognozy wskazują na to, że w kolejnych dniach sytuacja będzie się  pogarszać. Nawet natychmiastowe całkowite zamknięcie gospodarki (lockdown)  przyniosłoby pierwsze pozytywne efekty dopiero za około dwa tygodnie. Jednak medycyna  i gospodarka to naczynia połączone. Koszty ponownego zamknięcia gospodarki będą  ogromne, dlatego powinniśmy uniknąć tego kroku za wszelką cenę. Aby zapobiec  najgorszemu, nie wystarczą same rządowe dekrety i wprowadzenie stanu wyjątkowego.  To my, obywatele, wspólnie musimy podjąć działania, zmienić nasze zachowanie,  aby uchronić najbardziej narażonych. Ty i ja już teraz możemy wspólnie zabezpieczyć siebie  i bliskie nam osoby, stosując się rygorystycznie do następujących zaleceń.

1

Zalecenia dla każdego/każdej z nas:

 1. Nie pluj i nie kichaj na los swoich bliskich, znajomych i napotkanych nieznajomych.  Z każdym wydechem z ust i nosa wydostają się drobne kropelki śliny i wydzieliny  nosowej. Opadają one zwykle na ziemię w odległości mniejszej niż 1,5 m od  emitującej je osoby. Jeśli mówimy spokojnym głosem, jest ich więcej i osiągają nieco  większy zasięg. Gdy podnosimy głos, docierają one jeszcze dalej, a gdy krzyczymy lub  głośno śpiewamy ich zasięg jest już spory i jest ich znacznie więcej. Kropelki  emitowane przez osobę zakażoną zawierają wirus SARS-CoV-2. Droga kropelkowa  jest głównym sposobem zakażania się. Dlatego tak ważnym, może nawet  najważniejszym, jest zalecenie, aby zachowywać dystans co najmniej 1,5 metra od  innych osób i aby nosić maseczkę zakrywającą nos i usta (nawet wykonaną  domowym sposobem). Jeśli to możliwe przenieś spotkania ze znajomymi na otwartą  przestrzeń. Podróżuj tylko gdy jest to konieczne.
 2. Myj często ręce, a jeżeli to niemożliwe, stosuj środki odkażające.
 3. Jeśli źle się czujesz, masz „grypę”, „przeziębiłeś się”/”przeziębiłaś” – nie wychodź, nie  spotykaj się z innymi ludźmi. Poczekaj, aż objawy całkiem znikną, a nawet dzień lub  dwa dłużej. Skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, czy nie należy wykonać  badania w kierunku COVID-19.
 4. Jeśli rozpoznano u Ciebie COVID-19 lub straciłeś węch i smak – poinformuj osoby,  z którymi miałeś/miałaś kontakt w ciągu 2 dni przed pojawieniem się objawów.  To prawda, jest to urzędowym obowiązkiem inspekcji sanitarnej, ale strasznie

przepracowani i wyczerpani pracownicy tej inspekcji mogą nie dać rady zareagować  szybko.

 1. Jeśli jesteś rodzicem dziecka, wśród którego rówieśników lub opiekunów rozpoznano  COVID-19 (np. taką informację przesłała szkoła czy przedszkole), nie wychodź bez  potrzeby z domu, rygorystycznie utrzymuj dystans w pracy, noś maseczkę, myj  i dezynfekuj ręce, a przy najmniejszych objawach u siebie lub u dziecka poinformuj  lekarza pierwszego kontaktu. Unikaj kontaktu z osobami z grupy ryzyka.
 2. Postępuj podobnie, jeżeli dostaniesz taką informację od znajomego lub  współpracownika.
 3. W miarę możliwości, zachowując środki ostrożności, pomagaj sąsiadom i znajomym,  szczególnie osobom w trudnych sytuacjach życiowych. Bądź solidarny!

2

Zalecenia dla pracodawców lub dla osób odpowiedzialnych za innych:

 1. Twój pracownik jest przeziębiony albo miał kontakt z osobą zakażoną SARS-CoV-2 –  sam zorganizuj mu pracę zdalną. Oficjalna kwarantanna może się opóźnić.
 2. Już teraz wprowadź pracę zdalną w jak największym możliwym zakresie. Pamiętaj,  że zatłoczone środki transportu publicznego, którymi podróżują Twoi pracownicy do  pracy i z pracy do domu, są miejscem, w którym łatwo się zarazić SARS-CoV-2 lub  grypą. Praca zdalna sprawi, że tłok w środkach transportu publicznego, szczególnie  w godzinach szczytu, będzie mniejszy.
 3. Pamiętaj jednak, aby nakładać na innych tylko te rygory i ograniczenia, które są  uzasadnione dostępną wiedzą i dowodami naukowymi, a nie wypływają jedynie  z Twojego osobistego przekonania lub gwałtownych emocji.
 4. Zadbaj o to, aby wszelkie restrykcje były jasno przedstawione i w pełni zrozumiałe  dla wszystkich.
 5. Rygory przesadne i niezrozumiałe są lekceważone i przynoszą efekt odwrotny do  zamierzonego.
 6. Twój przykład jest kluczowy dla osób zależnych od Ciebie. Jeżeli nie przestrzegasz  zasad higieny oraz kwarantanny, ci, którzy Ciebie naśladują, również tego nie zrobią.

Zalecenia dla seniorów:

 1. Unikaj zatłoczonych miejsc, staraj się minimalizować jakikolwiek kontakt – nawet  z dziećmi i wnukami.
 2. Ogranicz spotkania towarzyskie.

Zalecenia dla pracowników medycznych każdego szczebla:

 1. Nie zapominaj, że gdy jesteś lekarzem, pielęgniarką czy innym pracownikiem  medycznym to związane jest to z pewną odpowiedzialnością! Nie zakładaj, że walka  z COVID-19 Ciebie nie dotyczy. Stosując środki ochrony osobistej możesz nadal  udzielać pomocy swoim pacjentom. Jeżeli tylko możesz, to niezwłoczne udziel  pomocy chorym, którzy się do ciebie zgłaszają.

3

Pamiętaj: postępując zgodnie z powyższymi zasadami chronisz nie tylko siebie, ale i swoją  rodzinę i bliskich. Suma tych bardzo prostych działań znacznie ograniczy już za dwa tygodnie  codzienną liczbę zachorowań. Ale tylko wtedy, gdy będziemy się do nich stosowali  powszechnie i rygorystycznie. Pozwoli to na w miarę sprawne działanie systemu ochrony  zdrowia także za dwa tygodnie czy miesiąc, pomoże to uniknąć śmierci wielu osób  i ponownego lockdownu.

Jeżeli nie zastosujemy się do powyższych zaleceń, narazimy na śmierć członków rodziny,  bliskich i przyjaciół, a także Polskę na zapaść gospodarczą i cywilizacyjną. To z kolei sprawi,  że swoją nieodpowiedzialnością zgotujemy teraźniejszym dzieciom, jak i przyszłym  pokoleniom, przyszłość nie do pozazdroszczenia.

O zespole

Interdyscyplinarny zespół doradczy ds. COVID-19 powołano w PAN 30 czerwca 2020 roku.  Przewodniczącym grupy jest prezes PAN prof. Jerzy Duszyński, a jego zastępcą –  prof. Krzysztof Pyrć (Uniwersytet Jagielloński). Funkcję sekretarza pełni dr Aneta Afelt (Uniwersytet Warszawski). Członkami zespołu są ponadto prof. Radosław Owczuk (Gdański  Uniwersytet Medyczny), dr hab. Anna Ochab-Marcinek (Instytut Chemii Fizycznej PAN),  dr hab. Magdalena Rosińska (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład  Higieny), prof. Andrzej Rychard (Instytut Filozofii i Socjologii PAN), dr hab. Tomasz Smiatacz (Gdański Uniwersytet Medyczny).

INFORMACJA COVID – 19

W związku  ze wzrostem zakażeń w naszym mięście.  UTW  zawiesza swą działalność tj: odwołuje wszystkie zajęcia do dnia 1.XI.2020 r.

Mistrzostwa Polski Seniorów w speed-ball-u.

W dniu 04.10.br. w Tarnowie odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów w speed-ball-u.  Nasz Uniwersytet reprezentował jedyny jak do tej pory uprawiający tą dyscyplinę – kolega, Ludomir Małolepszy. Gratulujemy mu zajęcia TRZECIEGO miejsca !!!  Życzymy, by zapał go nie opuszczał, by udało mu się zarazić tą  dyscypliną koleżanki i kolegów, by odnosił jak najwięcej sukcesów !!!

Cookies

Nasza strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies (zapisanie ich w urządzeniu służącym Ci do przeglądania internetu, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki i polityka strony dotyczacą cookies - kliknij - zobacz:

Rok 2012 – naszym rokiem!

Archiwum

Administracja