Wykład otwarty
W dniu 29.11.2018 roku w sali Miejskiego Domu Kultury w Andrychowie miał miejsce wykład z zakresu socjologii wygłoszony przez mgr Annę Miodyńską. Jego tytuł brzmiał; Długofalowe planowanie na rzecz jakości życia seniorów w Andrychowie. Wykład został zorganizowany we współpracy z Miejską Radą Seniorów w ramach tworzenia strategii polityki senioralnej w gminie Andrychów. Tworzenie tej strategii wymagało profesjonalnej pomocy odpowiedniej instytucji. Zdiagnozowania sytuacji, potrzeb, problemów, możliwości i potencjału seniorów w Gminie Andrychów, oraz przygotowania projektu strategii podjęła się Fundacja Kultury Chrześcijańskiej „Znak” z Krakowa. Koordynatorem części prac, czyli przygotowaniem diagnozy, jest pan dr Grzegorz Demel. Koordynatorem kolejnego etapu czyli utworzenia planu rozwoju w gminie Andrychów jest pani mgr Anna Miodyńska. W prace przygotowawcze zaangażowane były też osoby i instytucje z naszej gminy. Mgr Anna Miodyńska pracuje w Małopolskim Instytucie Kultury w Krakowie – Instytucji Kultury Województwa Małopolskiego. Od 2013 r. koordynuje tam program „Myślimy strategicznie”, który wspiera instytucje i organizacje kultury w partycypacyjnym (z udziałem całego zespołu oraz grup odbiorców) tworzeniu długofalowych planów rozwoju. Z wykształcenia przyrodniczka i pedagog oraz absolwentka studiów podyplomowych o specjalności: kierowanie procesami edukacyjnymi w obszarze rewitalizacji, przedsiębiorczości, samorządności lokalnej. W wolnych chwilach bywalczyni festynów, pikników i dni miast.
Wyjazd na baseny do Wisły
Wyjazd na baseny odbędzie się w dniu 3.12.2018 r. w poniedziałek o godz 1300 z zatoczki przy Tesco /ul. Krakowska/, o 1305 z parkingu przy Hali Sportowej. Powrót około 2000. W cenie biletu ręcznik.
Wykład „Ziołolecznictwo w chorobach cywilizacyjnych”
W dniu 22 listopada wykład prowadził Krzysztof Błecha – lekarz medycyny ze specjalizacją z chorób wewnętrznych i rehabilitacji medycznej. Jak pisze na swojej stronie internetowej (http://www.drblecha.pl/index.php/2015-01-28-11-23-33); od 22 lat pracownik Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki w Żywcu. Przez 18 lat ściśle współpracował z Ojcem Grzegorzem Sroką jednym z najbardziej znanych zielarzy klasztornych oraz niekwestionowanym autorytetem z dziedziny ziołolecznictwa.
Wyjazd na Wawel
Kraków to magiczne miasto. Wciąż mamy ochotę poczuć jego niepowtarzalną atmosferę. Wyjazd przygotowała i opisała koleżanka Janina Dyrcz-Rzycka.
W dniu 17 grudnia wyjechaliśmy do tego miasta aby przede wszystkim zwiedzić Wawel. Zwiedziliśmy z przewodnikami Komnaty Królewskie, podziwiając okazałe piękne arrasy, sale reprezentacyjne wykładane kurdybanem, meble, dywany, obrazy. Usłyszeliśmy ciekawe historie królów i możnych. Podziwialiśmy kunszt dawnych rzemieślników.
W Katedrze przeszliśmy obok sarkofagów i bogato rzeźbionych ołtarzy, tu również przewodniczka opowiedziała o życiu w dawnych wiekach, o zdarzeniach historycznych. Potem zeszliśmy do podziemi – grobów królewskich i zasłużonych Polaków /m.in.Kościuszko, Piłsudski/.
Byliśmy jedną z wielu grup odwiedzających wawelskie wzgórze.
Muzeum Katedralne zwiedzaliśmy indywidualnie, podziwiając bogate obiekty kultu religijnego, Najstarszym eksponatem był fragment włóczni św. Maurycego ofiarowanej w 1000 r. przez Ottona III Bolesławowi Chrobremu, jako oznaka uznania przez cesarza suwerennej władzy polskiego księcia.