Wykład – Wunderwaffe III Rzeszy– cudowna broń Hitlera
W dniu 26.04.2018 r. wysłuchaliśmy wykładu dr Seweryna Gałysza, politologa, podróżnika, działacza lokalnego w Gminie Wieprz.
Temat wykładu brzmiał: Wunderwaffe III Rzeszy– cudowna broń Hitlera. Wykładowca podzielił go na dwie części. Pierwsza była zgodna z tematem wykładu, natomiast druga odbywała się na bazie prezentacji przygotowanej przez prof. dr hab. Halinę Krasowską z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie.
Walne Zebranie Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku
W dniach 19-20 kwietnia dwie przedstawicielki naszego UTW Danuta Bańska i Anna Łysoń wzięły udział w Walnym Zebraniu Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Tym razem odbyło się ono w Wielkopolsce, w pięknym Zamku w Rydzynie koło Leszna. Członkowie Federacji zostali zaproszeni także na Wielkopolskie Forum Stowarzyszeń UTW Forum Bezpiecznego Seniora, które organizował UTW w Lesznie i OFSUTW.
Plan wycieczek na maj
Plan wycieczek turystyczno – rekreacyjnych Turystów Indywidualnych
Stowarzyszenia „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Andrychowie”
Maj 2018 r.
Środa 02.05.2018 – Magurka Czupel
Wyjazd pociągiem z dworca PKP w Andrychowie o godzinie 621 do centrum Kóz. Ze stacji kolejowej przejście na szlak żółty do szlaku czerwonego. Na czerwonym szlaku skręcamy w prawo koło kapliczki i dochodzimy do szlaku niebieskiego. Następnie skręcamy w lewo, w stronę Przegibka i dalej na Magurkę. Z powrotem idziemy najpierw szlakiem niebieskim, potem czerwonym do Międzybrodzia Bielskiego przez Czupel. Odjazd do Andrychowa z Międzybrodzia o godzinie 1558. Długość trasy około 15 km.
Środa 09.05.2018 – Leskowiec – Jamnik
Wyjazd autobusem z pętli autobusowej na osiedlu w Andrychowie o godzinie 747 do Rzyk Jagódek. Z przystanku przejście szlakiem serduszkowym do schroniska Leskowiec. Odpoczynek i posiłek. Następnie przejście szlakiem zielonym do Jamnika nad Skawą. Odjazd do Andrychowa z Jamnika około godziny 1330 busem – Bryl Wójcik. Długość trasy 8 km.
Środa 16.05.2018 – Potrójna – Bolęcina
Wyjazd autobusem z pętli autobusowej na osiedlu w Andrychowie, o godzinie 800 do Rzyk Praciaków. Z przystanku idziemy drogą asfaltową w kierunku mostku na szlak „Białych Słońc” do szlaku czerwonego. Następnie kierujemy się w prawo na drogę prowadzącej do Chatki Ani i Rafała Mikołajków. Odpoczynek i posiłek w chatce. Z powrotem idziemy czarnym szlakiem koło kapliczki na Bolęcinę. Odjazd do Andrychowa z Bolęciny o godzinie 1256, 1441 .
Środa 23.05.2018 – Hrobacza Łąka
Wyjazd pociągiem z dworca PKP w Andrychowie o godzinie 827 do centrum Kóz. Ze stacji PKP przejście na szlak żółty. Tym szlakiem idziemy do szlaku czerwonego i skręcamy w lewo w stronę schroniska na Hrobaczej Łące. Odpoczynek i posiłek. Powrót do Kóz na stację kolejową tą samą trasą co podczas wyjścia lub trasą koło krzyża – szlakiem czerwonym. Następnie skręcamy w lewo na drogę leśną, którą dochodzimy do szlaku żółtego. Powrót pociągiem około godziny 1500.
Wtorek 29.05.2018 – Trzonka – Aleja Limb Porąbka
Wyjazd autobusem z pętli autobusowej na osiedlu w Andrychowie o godzinie 1605 do Brzezinki Górnej. Z przystanku przejście drogą do szlaku zielonego, który prowadzi do Chatki Limba. Pieczenie kiełbasek, kolacja i nocleg w Chatce Limba. Koleżanki i koledzy, którzy nie będą chcieli nocować w Chatce mogą przyjechać w środę rano autobusem o godzinie 807 do Brzezinki Górnej i dołączyć do nas. Po śniadaniu idziemy w stronę zielonego szlaku, skręcamy w lewo na Aleję Limb. Dalej idziemy w stronę Porąbki. Z Porąbki odjazd do Kęt autobusem MZK: 1310 ,1445 ,1545 .
Następnie z Kęt do Andrychowa autobusem MZK : 1325 ,1424 ,1514 ,1630 .
Telefon kontaktowy: 510- 238- 243 Józef Kobielus
Koszty przejazdu uczestnik wycieczki pokrywa sam.
Ps. Ze względu na częste zmiany rozkładów jazdy autobusów proszę o ich indywidualne śledzenie.
Zanieczyszczenie środowiska: dawniej metale ciężkie i siarka, dzisiaj ozon i pyły, jakie zagrożenia niesie przyszłość?
Po raz drugi w tym semestrze tematyka wykładu związana jest z zanieczyszczeniem środowiska. Tym razem jako wykładowca, w dniu 12.04. 2018 r. zaszczyciła nas swoją obecnością prof. dr hab. Barbara Godzik. Obecnie pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. naukowych w Instytucie Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, a od 2005 roku kieruje również Zakładem Ekologii w Instytucie Botaniki Polskiej Akademii Nauk. Jej zainteresowania badawcze to m.in. ocena stopnia skażenia środowiska przy użyciu metod bioindykacyjnych, poznanie wpływu metali ciężkich i innych zanieczyszczeń powietrza (w tym ozonu troposferycznego) na rośliny, analiza cykli biogeochemicznych pierwiastków toksycznych i biofilnych oraz ekologia ekosystemów leśnych i miast.