Konferencja „Edukacja i aktywizacja osób starszych – nowe wyzwania”
W dniach 24 i 25 listopada przedstawicielki naszego UTW (Janina Dyrcz-Rzycka i Danuta Bańska) uczestniczyły w spotkaniu środowiska UTW oraz w konferencji organizowanej przez Ogólnopolską Federację Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku pt. „Edukacja i aktywizacja osób starszych – nowe wyzwania”.
W konferencji, która odbyła się 25 listopada w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie wzięli udział przede wszystkim przedstawiciele świata edukacji – Profesorowie: Tadeusz Aleksander, Kazimierz Wiech, Józef Lipiec, oraz Norbert Pikuła, Zbigniew Szczerbowski, Roman Wadowski, Anna Okońska-Walkowicz, Jolanta Perek-Białas, Stojgniew Sitko. Poza przedstawicielami kadry naukowo-dydaktycznej znaleźli się przedstawiciele organizacji rządowych i samorządowych: Wioletta Wilimska (Dyrektor ROPS w Krakowie) Sylwia Grzesiak-Ambroży (Dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej w Małopolskim Urzędzie Marszałkowskim), Stefan Kołucki (Dyrektor w Departamencie Polityki Senioralnej w MRPiPS), a także poseł Małgorzata Zwiercan ( Przewodnicząca Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej przy MRPiPS). Szczególnym wydarzeniem w czasie konferencji było wręczenie Certyfikatów „Profesjonalny UTW”. My odebraliśmy Certyfikat srebrny.
Wykład „Dziedziczenie, spadki”
Dziedziczenie, spadki to tematy z którymi każdy z nas się spotyka. Kolejny wykład , którego wysłuchaliśmy dotyczył właśnie tej tematyki.Przeprowadziła go notariusz Barbara Komar-Wdowik. Jest absolwentką LO w Wadowicach. Ukończyła Uniwersytet Jagielloński w Krakowie oraz Uniwersytet im. Marii Skłodowskiej Curie w Lublinie. Jej zainteresowania to harcerstwo, dobre kino, literatura piękna.
W sposób przejrzysty, zrozumiały dla słuchaczy, wyjaśniła sprawy dotyczące dziedziczenia. I tak istnieją dwa rodzaje dziedziczenia:
1. Ustawowe – gdy zmarły nie pozostawił testamentu \spadkobiercy są wskazani w tak zwanych kręgach dziedziczenia, które określają pierwszeństwo i kolejność na drodze do otrzymania spadku\.
2. Testamentowe – wtedy w dziedziczenie wchodzi osoba wskazana w testamencie .
Plan wycieczek – grudzień 2016 r.
PLAN WYCIECZEK TURYSTÓW INDYWIDUALNYCH
Stowarzyszenia „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Andrychowie”.
Grudzień 2016 r.
Środa 07.12.2016-Chatka Studencka
Wyjazd z Andrychowa (Podkowa) 8:15 autobusem MZK do Rzyk Praciaków. Z przystanku przejście przez las i górny stok narciarski do szlaku żółtego, którym dochodzimy do Chatki Studenckiej. W Chatce odpoczynek i posiłek. Delegacja grupy pójdzie z prezentami mikołajkowymi do niepełnosprawnej Agnieszki. Zejście tą samą trasą co wyjście, lub szlakiem białych słońc.
Środa 14.12.2016-Leskowiec
Wyjazd z Andrychowa (Podkowa) 8:45 autobusem MZK do Rzyk Jagódek. Z przystanku przejście szlakiem koło ambony i serduszek do Schroniska „Leskowiec”. Odpoczynek i posiłek. Zejście trasą nad domkami na przystanek autobusowy w Rzykach Jagódkach. Odjazd do Andrychowa; 13:10, 14:50, 16:15.
Środa 21.12.2016-Groń Jana Pawła II
Wyjazd z Andrychowa (Podkowa) 8:45 autobusem MZK do Rzyk Jagódek. Z przystanku przejście szlakiem czarnym na Groń Jana Pawła II. Zapalenie zniczy pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Przejście do Schroniska Leskowiec”. Odpoczynek i posiłek. Wyjście na szczyt Leskowca. Zejście przez stok narciarski i trasą nad domkami na przystanek autobusowy w Rzykach Jagódkach, odjazd do Andrychowa 13:10, 14:50, 16:15.
Środa 28.12.2016-Sylwester Potrójna
Wyjazd z Andrychowa (Podkowa) 8:15 autobusem MZK do Rzyk Praciaków. Z przystanku przejście drogą wiejską i dalej do chatki Ani i Rafała Mikołajków. Odpoczynek i posiłek. Wzniesienie szampanem toastów noworocznych, śpiew i tańce. Zejście tą samą trasą co wyjście. Odjazd do Andrychowa autobusem MZK; 13:10, 14:50, 16:15 i 17:40.
Tel. kontaktowy 510-238-243
Wykład: Skarby archiwalne do dziejów Andrychowa w polskich i zagranicznych archiwach
17.11.2016 r.
Dr Przemysław Stanko to adiunkt Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego w Katedrze Nauk Pomocniczych Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie. Badacz zasobów Tajnego Archiwum Watykańskiego. Zainteresowania naukowe to: genealogia, heraldyka, sfragistyka, paleografia, dyplomatyka, geografia historyczna, dzieje archiwów w okresie staropolskim, pogranicze śląsko- małopolskie w średniowieczu i okresie nowożytnym. Specjalista od monografii. Przygotowuje kompleksową monografię Andrychowa.
W interesującym wykładzie dr Przemysław Stanko przedstawił bardzo złożone dzieje Andrychowa.