Wykład -„Tradycyjne zwyczaje doroczne we współczesnym świętowaniu”. -wykład Barbary Rosiek etnograf.
W środę 18 maja mieliśmy okazję posłuchać wykładu pani Barbary Rosiek, pochodzącej z Węgierskiej Górki absolwentki Katedry Etnografii Słowian UJ, i Podyplomowego Studium Muzealnictwa UW, kierownika działu w Muzeum Miejskim w Żywcu. Temat wykładu „Tradycyjne zwyczaje doroczne we współczesnym świętowaniu”.
Pani Barbara barwnym językiem przeplatanym góralską gwarą opowiadała o zwyczajach świętowania, które są nie tylko samą tradycją, ale mają ścisły związek z naturą, z cyklem rocznym, prawdziwą więzią z otaczającym światem, kosmosem.
Związane głównie z pracą na roli, gdzie każda czynność miała swoje znaczenie, ukazują poprzez pradawne obrzędy i rytuały, głęboki szacunek dla matki ziemi, karmicielki, oraz przodków zmarłych. Przekazywane z pokolenia na pokolenie świadczą o tożsamości jej mieszkańców, o czymś co my dziś zagubiliśmy.
Tekst. Jadwiga Gałuszka
Wykład -z dnia 11 maja br.”Drogi i dróżki do prawdy- spotkanie z medycyną sądową, na tropie zagadek kryminalnych
Bolechała Filip, doktor nauk medycznych, specjalista medycyny sądowej, adiunkt Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej UJ Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Biegły sądowy, wykładowca, autor licznych publikacji naukowych poświęconych aspektom sądowo-lekarskim, a w szczególności przypadkom zabójstw.
Badania po śmierci składają się z badania genetycznego, histopatologicznego, toksykologi, hemogenetyka, biochemia, mikrobiologia, mechanoskopia oraz badania obrazowego.
Metoda identyfikacji zwłok zależy od cierpliwości , konsekwentnego drążenia, szukanie przy znajomości anatomii człowieka z połączeniem umiejętności interpretowania , jak powstają konkretne obrażenie jak powiązać ze sobą obrazy, które obserwujemy, i właśnie połączenie tych obrażeń prowadzi nas do tego co wydarzyło się przed śmiercią. A w obecnej chwili wykorzystuje się do genetyki, kości który jest bardzo długo trwałym materiałem dlatego jest świetnym materiałem do genetyki. Obecnie wykorzystuje się w medycynie sądowej przed śmiercią, badania obrazowe. nowoczesną cyfrowa radiologię, tomograf komputerowy czy rezonans pomaga z wizualizować w trójwymiarze przebiegi kanału ran czy postrzałowych.
Poszukiwanie śladów zaczynamy od ubrania. Szukamy zabrudzeń, uszkodzeń, plam. Potem patrzymy na ręce, twarz, włosy. Sprawdzamy, jak biegną zacieki z krwi. Na przykład z nosa. Jeżeli zmarły leżał, to zobaczymy zacieki biegnące poziomo. Jeżeli stał – pionowo. Potem ciało jest rozbierane i dokładnie je oglądamy. Każda sekcja jest wykonywana przez lekarza w asyście laboranta-technika który ogląda, fotografuje, odnotowuje. Czytaj więcej
Zmiana wykładu z dnia 25.05 na 18.05,2022 r.
Zmiana wykladu z 25 na 18.05,br godz.16 temat „Tradycyjne zwyczaje doroczne we współczesnym świętowaniu”. -wykład Barbary Rosiek etnograf.
Barbara Rosiek to pochodząca z Węgierskiej Górki absolwentka Katedry Etnografii Słowian UJ (1981) i Podyplomowego Studium Muzealniczego UW (1997), kierownik Działu Etnografii w Muzeum Miejskim w Żywcu.
„Składniki niektórych roślin, aktywne przeciw wirusom. Czy mogą chronić przed covid-19? „ wykład- dr Adam Świderski.
W dniu 20.04, br. odbył się wykład z dziedziny biotechnologi poprowadził
dr Adam Świderski, emerytowany wykładowca Akademii Rolniczej w
Krakowie, a temat był nadal aktualny związany z covid-19 czyli
„Składniki niektórych roślin, aktywnie działające przeciw wirusom.”
Flawonoidy – to substancje naturalnie bioaktywne występujące w
roślinach. Występuje 12 grup.
Rutyna naturalnie występująca w miłorzębie, żeń-szeniu , kwiat bzu czarnego.
W aptekach Rutinoskorbin.
Suszenie do 60 stopni C.
Nalewki z cukrem i zawartości ok,60% alkoholu.
Bajkalina czyli Tarczyca Bajkalska znana z medycyny Chińskiej-
hamuje rozwój białka wirusa. Powstało wiele firm polecając specyfiki
Bajkaliny – tego niebieskiego kwiatu wys. 30 do 50 cm. Możliwość uprawy.
Glikozyt rozkłada toksyny w wątrobie.
W naszym zasięgu jest wiele owoców i ziół o których zdrowotnym działaniu
zapominamy. Berbera , szczaw , biała morwa, czereśnie , truskawki, czarne
porzeczki, aronia, borówka , żurawina, truskawka.
W winogronach- rezberator. Zawiera przeciwutleniacze, antyoksydanty.
Jagoda kamczacka lepsza od borówki amerykańskiej.
Wina oraz nalewki odpowiednio dozowane są uzupełnieniem składników
zawartych w świeżych owocach.
`Niektóre odmiany kwiatów czy owoców rosnących w gorszych np.
wysokogórskim klimacie posiadają więcej prozdrowotnych składników.
Tekst ;Zbigniew Lot
W dniu 20.04.22 r. (środa) zmiana wykładu
W dniu 20.04.22 r. (środa), zostaje zmieniony wykład pt. „Przełom w cywilizacji ludzkości” mgr inż Jana Ryszarda Kulczyk – na wykład pt. „Składniki niektórych, roślin aktywne przeciw wirusom. Czy mogą chronić przed covid-19?” wykład prowadzić będzie dr Adam Świderski. Przepraszamy za zmianę.