Spotkanie integracyjne „Zbójowisko” Targanice Górne
W środę 18 maja mieliśmy okazję posłuchać wykładu pani Barbary Rosiek, pochodzącej z Węgierskiej Górki absolwentki Katedry Etnografii Słowian UJ, i Podyplomowego Studium Muzealnictwa UW, kierownika działu w Muzeum Miejskim w Żywcu. Temat wykładu „Tradycyjne zwyczaje doroczne we współczesnym świętowaniu”.
Pani Barbara barwnym językiem przeplatanym góralską gwarą opowiadała o zwyczajach świętowania, które są nie tylko samą tradycją, ale mają ścisły związek z naturą, z cyklem rocznym, prawdziwą więzią z otaczającym światem, kosmosem.
Związane głównie z pracą na roli, gdzie każda czynność miała swoje znaczenie, ukazują poprzez pradawne obrzędy i rytuały, głęboki szacunek dla matki ziemi, karmicielki, oraz przodków zmarłych. Przekazywane z pokolenia na pokolenie świadczą o tożsamości jej mieszkańców, o czymś co my dziś zagubiliśmy.
Tekst. Jadwiga Gałuszka
Termy Białka Tatrzańska 7.06.2022 r.
Zapraszamy wszystkich chętnych na ciepłe kąpiele w Białce Tatrzańskiej (Bania).
Koszt 80 zł.
Zapisy Bubak Barbara tel. 609 735 206 lub Kurek Kazimiera tel. 668 030 480
Wyjazd na termy Szaflary w dniu 10 maja br.
Baseny Termy Szaflary to kompleks, w skład którego wchodzą baseny, saunarium, spa, restauracje, baza noclegowa i konferencyjna.
Do dyspozycji gości cztery baseny z wysoko zmineralizowaną wodą termalną – dwa zewnętrzne i dwa wewnętrzne, trzy torowa zjeżdżalnia rodzinna oraz brodzik dla dzieci ze zjeżdżalnią dla dzieci. Baseny są wyposażone w wiele urządzeń do hydromasażu takich jak bicze wodne, ławki do masażu, jeżyki, gejzery, urządzenia do masażu karku i części barkowej szerokimi i wąskimi strumieniami wody. W obiekcie znajdują się również zjeżdżalnie o długości ponad 55 metrów. Temperatura wody utrzymywana jest w zakresie 30-38 st. C i pochodzi z odwiertu IG1 eksploatowanego przez PEC Geotermię Podhalańską s. a. Łączna powierzchnia lustra wody – 970 m2
7.05. Wycieczka w kierunku Wisły część III – muzeum Magicznego Realizmu w Ochorowiczówce.
Julian Leopold Ochorowicz ps. „Julian Mohort” (ur. 23 lutego 1850 w Radzyminie, zm. 1 maja 1917 w Warszawie), polski psycholog, filozof, wynalazca, poeta, publicysta i fotografik.
Teoretyk pozytywizmu. Badacz psychologii eksperymentalnej w zakresie zjawisk mediumicznych. Stworzył podstawy teorii ideoplastii. Uchodzi za pioniera psychologii eksperymentalnej i hipnologii, twórca laboratorium psychologicznego w Wiśle
Spośród wszystkich obiektów wybudowanych przez Juliana Ochorowicza w Wiśle pozostała do dziś jedynie „Ochorowiczówka”, z której wyprowadził się on w 1912 roku pozostawiając wszelkie meble, książki i urządzenia badawcze. .
Późniejsze losy „Ochorowiczówki” były bardzo różne. Po II wojnie światowej obiekt przejęło miasto, urządzając tam mieszkania komunalne. Budynek popadał w coraz większą ruinę. W 2014 roku na poddaszu domu wybuchł pożar.
Rok później pojawił się pomysł stworzenia w tym miejscu największego w Europie Muzeum Magicznego Realizmu. Rozpoczął się remont, dzięki któremu odtworzona została zasadnicza część obiektu, ale powstała także dobudówka. 1 maja 2017 roku, w dniu setnej rocznicy śmierci Juliana Ochorowicza, odbyło się oficjalne otwarcie muzeum. Znajduje się w nim ponad 300 prac ze zbiorów prywatnych. Jest to malarstwo i rzeźby Zdzisława Beksińskiego, Rafała Olbińskiego, Tomasza Sętowskiego, Jarosława Jaśnikowskiego, Jakuba Różalskiego, Marcina Kołpanowicza, Jacka Szynkarczuka czy Artura Kolby. Wartość rynkowa dzieł jest szacowana na ok. 10 mln zł.
7.05. Wycieczka w kierunku Wisły- część II – Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich
Drugim miejscem zwiedzania było Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich. Muzeum mieści się w tzw. domku ogrodnika położonym na terenie zespołu dworskiego XVIII wieku, będącego przedwojenną własnością Kossaków. Pisarka mieszkała w nim w latach 1957-1968. Muzeum powstało w 1970 roku, kiedy to mąż zmarłej dwa lata wcześniej pisarki, mjr Zygmunt Szatkowski zaczął udostępniać dom zwiedzającym. Początkowo udostępniane były wyłącznie jadalnia i gabinet. W styczniu 1973 roku dom Szatkowskich stał się częścią cieszyńskiego Muzeum a Zygmuntowi Szatkowskiemu powierzono funkcję kustosza placówki. W 2002 roku ekspozycję rozszerzono o pomieszczenia kuchni i sypialni. W 1993 roku w muzeum miała miejsce kradzież – utracono obrazy autorstwa i Juliusza Kossaków. Większości skradzionych dzieł nadal nie udało się odnaleźć. W muzeum – oprócz przedmiotów związanych z życiem i twórczością pisarki (w tym m.in. zdjęcia, rodzinne pamiątki, rękopisy i maszynopisy znajdują się liczne obrazy, autorstwa m.in. Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz Czesława Kuryatto.