„Poszerzamy horyzonty”
PROJEKT REALIZOWANY PRZY WSPARCIU FINANSOWYM WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO
W maju br. nasz Uniwersytet rozpoczął realizację Projektu pt. „POSZERZAMY HORYZONTY”. Celem Projektu jest pokazanie zarówno seniorom z UTW, jak i osobom niezrzeszonym wartości płynących ze stałej edukacji oraz zaprezentowanie dobrych praktyk edukacyjnych. Realizacja tego zadania jest wspierana ze środków Województwa Małopolskiego.
W Programie zaplanowano:
– cykl warsztatów związanych ze zdrowym odżywianiem,
– rajd pieszy – pokazanie atrakcji turystycznej naszego rejonu seniorom z innych stron Polski,
– wyjazd edukacyjny do Warszawy,
– warsztaty z języka angielskiego.
Czas trwania projektu od 01.05.2015 r. – 30.11.2015 r.
Zapisy na zajęcia prowadzone będą przez Koordynatora Projektu – Marię Krummel w czwartki po wykładach w Klubie UTW (ul. Lenartowicza 7).
Realizacja projektu „Poszerzamy Horyzonty”
PROJEKT REALIZOWANY PRZY WSPARCIU FINANSOWYM WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO
„Zdrowy sposób żywienia na drugą połowę życia”
W ramach projektu pt. „Poszerzamy Horyzonty” członkowie naszej Organizacji uczestniczyli w cyklu warsztatów związanych ze zdrowym odżywianiem. W miesiącu maju br. odbyły się 3 spotkania warsztatowe:
- Oczyszczanie organizmu
- Zdrowe odżywianie
- Zasady żywienia w chorobach nowotworowych
Omówiona została dieta warzywno-owocowa jako jedna z propozycji na oczyszczenie organizmu z toksyn. Oczyszczenie takie przywraca do normy układ immunologiczny, nerwowy i hormonalny. Podstawowym wskazaniem do stosowania diety warzywno – owocowej jest promocja zdrowia, czyli stosowanie diety u ludzi zdrowych celem wzmocnienia zdrowia, zwiększenia energii, poprawy snu, większej wydolność psychofizycznej organizmu, poprawy pamięci, itp.
Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się w jaki sposób komponować zdrowe posiłki, co należy jeść, a czego unikać. Prowadząca warsztaty przekonywała seniorów, że warto jest zmienić nawyki żywieniowe.
Dowiedzieliśmy się również, że w profilaktyce nowotworowej istotny jest właściwy sposób odżywiania. Najlepszym wyborem jest dieta jarska, bogata w warzywa i owoce, rośliny strączkowe z ograniczoną do minimum zawartością wysoko-przetworzonych pokarmów zawierających skrobię
Warsztatom towarzyszyła degustacja wyśmienitych soków warzywno-owocowych robionych na miejscu ze świeżych produktów.
Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem słuchaczy UTW.
Byliśmy w stolicy
Warszawa widziana oczami seniora – to tytuł wyjazdu edukacyjnego do Warszawy w ramach projektu „Poszerzamy horyzonty” współfinansowanego ze środków województwa małopolskiego.
W dniach 27-28.08.2015 r. w grupie 50 –ciu słuchaczy naszego Stowarzyszenia odwiedziliśmy Warszawę. Dla niektórych z nas było to pierwsze spotkanie ze stolicą.
Zwiedziliśmy: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Zamek Królewski, Kościół Świętego Krzyża. Mieliśmy okazję sprawdzić jak podróżuje się warszawskim metrem. Wspaniała pogoda pozwoliła na spacery po Parku Łazienkowskim, Ogrodach Wilanowskich i po Starym Mieście skąd podziwialiśmy stadion Narodowy i Most Świętokrzyski. Wszyscy wyposażeni byli w słuchawki i każdy mógł słuchać barwnych opowieści przewodniczki o historii zwiedzanych miejsc.
Oglądaliśmy Warszawę z platformy widokowej na trzydziestym piętrze Pałacu Kultury oraz odwiedziliśmy groby znanych Polaków pochowanych na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim.
Wieczorem w pierwszym dniu wycieczki poznaliśmy sympatyczne słuchaczki Warszawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Fryderyka Chopina i wraz z nimi podziwialiśmy Warszawę nocą, wymieniając spostrzeżenia i poglądy.
Te dwa dni były dla nas bardzo intensywne i męczące, pomimo tego wszyscy zgodnie wyrażali zadowolenie, że mogli tak wiele zobaczyć i poznać.
PIESZY RAJD JUŻ ZA NAMI
„Poznajemy atrakcje Beskidu Małego” – pod takim hasłem odbył się w dniach 5- 6.10.2015 r. dwudniowy pieszy rajd na Leskowiec. Wzięło w nim udział 26 osób; 13 członków naszego Uniwersytetu i 13 członków innych UTW z terenu Małopolski – z Oświęcimia, Rabki, Suchej Beskidzkiej i Nowego Targu.
Wyruszyliśmy z Andrychowa 5 października o godz. 9.30 i wędrowaliśmy zielonym szlakiem przez Biadasów, Przełęcz Inwałdzką, Trzy Panienki, wreszcie Gancarz, który z satysfakcją wszyscy pokonali.
Po drodze był czas na odpoczynek, rozmowę i wzajemne poznanie się. Na Leskowiec dotarliśmy na godz. 15.50. Tam czekała na nas kiełbaska z grilla. Posileni mieliśmy siłę na wspólne śpiewanie oraz na nocne spotkanie astronomiczne pn. „Z Andromedą na Leskowcu”. Na usianym gwiazdami niebie Pan Janusz Ślesak pokazał nam gwiazdozbiór Andromedy oraz inne obiekty astronomiczne, o których opowiadał bardzo interesująco, mieliśmy okazję zdobyć nową wiedzę.
Nocowaliśmy w przyjaznym turystom schronisku PTTK Leskowiec. Rano śniadanie, rozmowy przy stole i wymarsz. W powrotnej drodze do Andrychowa zboczyliśmy w stronę Zagórnika, aby gościom pokazać jedno z najpiękniejszych i unikatowych miejsc – czarne łupki wierzowskie – jak można się było spodziewać miejsce to zauroczyło ich.
Wędrówkę zakończyliśmy na Pańskiej Górze, tam czekało na nas ognisko i wspaniały poczęstunek – ciasto z owocami, chleb ze smalcem i prażonki. Takie pożegnanie przygotowało 4 członków grupy turystycznej działającej przy naszym UTW. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z udziału w rajdzie. Goście poznali nowe szlaki – po raz pierwszy zdobywali Leskowiec wędrując przez Gancarz, doświadczyli przemiłej atmosfery jaką tworzą gospodarze schroniska na Leskowcu. Dopisała nam pogoda, towarzystwo było wyśmienite, integrowaliśmy się, był czas na wzajemne rozmowy i wymianę doświadczeń. Uczestnicy rajdu zadeklarowali chęć podtrzymywania nawiązanych więzi, kontynuowania podobnych działań w przyszłości. Najstarsza uczestniczka miała 76 lat i bez trudu pokonała całą trasę.