Światło ikony. Tajemniczy Byt Obrazu. Ikona obraz czy praktyka duchowa?
W czwartek UTW miało przyjemność gościć prof. dr hab. Piotra Jargusz, który wygłosił wykład dotyczący pisania i znaczenia ikon w kulturze i religii. Symbolika w pisaniu ikon odgrywa ogromną rolę. Zwraca się szczególną uwagę na gest, ułożenie postaci oraz kolor. I tak złoto-oznacza Bóstwo, a czerwień męczeństwo, cytrynowo -żółty zdradę. Ikona ma w tradycji chrześcijańskiej, wschodniej w świetle świec „ożywać „dając poczucie bliskości Boga i wstawiających się za wiernymi świętych.
Nowoczesna sztuka przeniosła się z ikony na witraże w których wykorzystuje swoje walory.
Pan profesor wspomniał również o malarstwie barokowym o tzw. portretach trumiennych oraz o historii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.
Swoje malowane na szarych, pakunkowych papierach obrazy nakleja na słupy ogłoszeniowe. Realizuje projekty animacyjne i ekologiczne.
.Zrealizował 78 indywidualnych prezentacji malarstwa w kraju i za granicą. Trzykrotny Stypendysta Ministra. Laureat Nagrody Ars Quaerendi za wybitne osiągnięcia na rzecz kultury. Członek Forum Kraków.
Dużym zaskoczeniem dla artysty było przygotowanie się do jego wykładu przez słuchaczy UTW Zgromadzili bowiem około 20 ikon ze zbiorów prywatnych i wystawili je do obejrzenia.
Po wykładzie pan prof. Piotr Jargusz zapoznał się z pracami naszej sekcji malarskiej pod kierownictwem mgr Jerzego Kozaka. Wysoko oceniając prace naszych koleżanek i zaprosił nas do swej pracowni malarskiej na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.