Struktura wszechświata – wykład mgr inż. Jana Ryszarda Kurylczyka
W dniu 24 maja jako wykładowca gościł u nas mgr inż. Jan Ryszard Kurylczyk. Jest absolwentem inżynierii budowlanej Politechniki Koszalińskiej. Ukończył również specjalistyczne studia w zakresie budowy elektrowni jądrowych na Politechnice Gdańskiej, podyplomowe studium na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie oraz studia z zakresu marketingu i zarządzania w Zurychu. Pracował jako dyrektor na budowie elektrowni „Żydowo” i „Żarnowiec”, jako generalny projektant gdańskiego „Energoprojektu”, a także dyr. ds. projektów zagranicznych „Elektrobudowa SA” w Katowicach. W latach 1988-1989 był wojewodą słupskim, od 2001do 2004 roku pełnił funkcję wojewody pomorskiego. Jego pasje to nieodłącznie ze sobą splecione – historia i literatura. Jest autorem wielu książek dotyczących historii i religii; o starożytnej Grecji i Persji, o chrześcijaństwie w III wieku, papieżu Innocentym III, czasach Słowian od II do X wieku. Jego powieść „Niezłomny z Nazaretu” została przeniesiona do teatru telewizji. Jest również społecznikiem, prelegentem, propagatorem wiedzy na spotkaniach z młodzieżą i w środowisku osób starszych, byłym prezesem słupskiego oddziału Związku Literatów Polskich.
Radhošt – 09.06.2018 r.
Wycieczka w Beskid Morawsko-Śląski – Radhošt 09.06.2018
Wyjazd z Andrychowa o godz. 6,00, powrót ok. godz. 20.00 Koszt ok. 40,00 zł (uzależniony od ilości osób).
Dodatkowo płatny wjazd kolejką (dla seniorów powyżej 65 lat – 90 Kĉ; inni -150 Kĉ).
Przyjazd do Trojanovice – Roztoka. Wyjazd kolejką lub podejście na przełęcz Pustevny. Przejście piesze na Radegast, Radhošt (1129 m.n.p.m.), Velka Polana, Sedlo Pindule. Czas wolny: Rožnov, jezioro Šańce.
Proszę zabrać dokument tożsamości.
X Olimpiada Sportowa „Trzeci Wiek na Start” w Łazach
W sobotę, 19 maja 2018 r. grupa słuchaczy naszego Stowarzyszenia wyjechała, w ramach projektu „Olimpijczyk Senior 2018”, na X Olimpiadę Sportową „Trzeci Wiek na Start” do Łaz. Projekt był dofinansowany ze środków Gminy Andrychów.
Uczestnicy wyjazdu promowali zarówno Uniwersytet jak i Gminę Andrychów.
Celem tego wydarzenia jest wspieranie aktywnego trybu życia osób w wieku 50+ oraz umożliwienie im rywalizacji w gronie rówieśników. Członkowie naszej Organizacji swoją postawą pokazują, że można być sprawnym i wiele osiągnąć niezależnie od wieku.
UTW reprezentowało 16 zawodników, którzy startowali w następujących dyscyplinach:
Zawody pływackie:
50 m stylem klasycznym: Józefa Polak, Barbara Bubak,
50 m stylem dowolnym: Małgorzata Kukuła, Walenty Drabczyk
Zawody lekkoatletyczne:
bieg na 60m: Urszula Jakubowska, Ludomir Małolepszy
bieg na 200 m: Janina Dyrcz – Rzycka
pchnięcie kulą: Irena Pasternak
turniej boule: Zofia Sacharewicz
Przełaje rowerowe: Ewa Woch, Kazimierz Prus, Cecylian Kiliński
Zawody kajakowe: Zbigniew Lot
Zawody strzeleckie:
karabin pneumatyczny: Józef Kobielus
pistolet pneumatyczny: Mieczysława Prus
Turniej łuczniczy: Stanisława Pomietło
Zdobyliśmy 3 medale:
srebrny – strzelanie z pistoletu pneumatycznego – Mieczysława Prus,
brązowy – pływanie stylem klasycznym – Józefa Polak,
brązowy – przełaje rowerowe – Kazimierz Prus.
W tegorocznych zawodach wzięło udział łącznie 1073 zawodników reprezentujących 68 organizacji senioralnych, w tym drużyny spoza naszego kraju, z Austrii i Ukrainy. Nasza drużyna zajęła wysokie 19 miejsce.
Gratulujemy wszystkim zawodnikom ogromnego zaangażowania, wspaniałej sportowej rywalizacji i osiągniętych wyników. Brawo !!!!!
Poniżej fotorelacja:
Ziemia Kłodzka – 12-16 maja
Grupa turystyczna członków naszego Stowarzyszenia ciągle pragnie odwiedzać coraz to nowe miejsca w naszej Ojczyźnie (i nie tylko). W piękne, słoneczne, majowe dni wybraliśmy się zobaczyć Ziemię Kłodzką i okolice. Rozpoczęliśmy od spaceru po Nysie, jednym z najstarszych miast śląskich. Zachwyciła nas piękna studnia z 1686 roku, z ręcznie kutą kratą, fontanna Trytona oraz wspaniała gotycka bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki. Z Nysy podążyliśmy do Kłodzka, gdzie głównym punktem zwiedzania była Twierdza Kłodzko. Przewodnik oprowadzający nas po Twierdzy merytorycznie i dowcipnie odkrywał przed nami jej historię, ciekawostki, sekrety. Co śmielsze koleżanki i koledzy zdecydowali się na spacer podziemnymi chodnikami próbując poczuć się jak dawni obrońcy tego miejsca. Podziwialiśmy panoramę miasta z najwyżej położonego miejsca na murach obronnych. Nie zapomnieliśmy zajrzeć w Kłodzku na Kamienicę Pod Wilkiem przypominając sobie wielką powódź z 1997 roku. Wielu z nas uwieczniło na fotografiach gotycki kamienny most z pięknymi barokowymi figurami, który porównywany jest do słynnego Mostu Karola w Pradze. Nadszedł czas, aby udać się na miejsce noclegowe. Gospodarze pensjonatu Nad Potokiem przywitali nas smacznym posiłkiem i zakwaterowali w przytulnych pokojach.