CZYTAMY BAJKI PRZEDSZKOLAKOM
W grudniu 2016 r. Przedszkole nr 3 w Andrychowie wystąpiło do Stowarzyszenia „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Andrychowie” z propozycją współpracy polegającej na czytaniu bajek przedszkolakom przez słuchaczki UTW. Z naszego grona zgłosiło się 9 kobiet – wolontariuszek, dzięki czemu w styczniu 2017 roku rozpoczęła się akcja czytania przedszkolakom. Przez 6 miesięcy (styczeń – czerwiec 2017 r.) w cyklicznych spotkaniach – dwa razy w miesiącu, wolontariuszki przychodziły do Przedszkola z wybranymi przez siebie lub zaproponowanymi przez wychowawczynię bajkami, baśniami, wierszykami i czytały je dzieciom. Współpraca się powiodła, cieszyła zarówno wolontariuszki, jaki i przedszkolaki, które czekały na czytanki „Babci”.
W akcji wzięły udział wolontariuszki: Irena Drynda – koordynator oraz Fraś Danuta, Korbut – Płonka Krystyna, Kusina Helena, Kuźma Olga, Nawrot Danuta, Ochmanek Danuta, Pomietło Stanisława, Targosz Zofia.
Plan wycieczek na lipiec
Plan wycieczek turystyczno-rekreacyjnych turystów indywidualnych
Stowarzyszenia „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Andrychowie”
Lipiec 2017r.
Środa 05.07.2017-Skalany-Potrójna
Wyjazd z Andrychowa (Dworzec PKS) godzina 7:45 busem „Janiso”(przejeżdża przez osiedle) do Targanic Nowa Wieś na ostatni przystanek. Z przystanku przejście drogą i po około 700 m skręcamy w prawo przez potok i duktem leśnym dochodzimy na skałki na górze Skalany. Dalej dojście tym duktem do szlaku czerwonego koło Kiczory. Skręcamy w lewo na czerwonym szlaku i idziemy w stronę Potrójnej. Odpoczynek i posiłek w chatce u pana Mikołajki. Zejście trasą „Białych Słońc” na przystanek do Rzyk Praciaków. Odjazd do Andrychowa: 14:50. Trasa około 10 km.
Środa 12.07.2017-Aleja Limb
Wyjazd z Andrychowa(Dworzec PKS) busem „Janiso” godzina 7:45 do Brzezinki Górnej. Z przystanku przejście drogą, później szlakiem zielonym do schroniska PTTK „Limba”. Odpoczynek i posiłek. Z Trzonki idziemy szlakiem zielonym przez „Bukowski Groń” do Porąbki. Z Porąbki odjazd autobusem MZK do Kęt godzina:13:10,14:45,15:45. Z Kęt do Andrychowa godzina: 13:05,14:24,15:14. W razie niepogody skrócenie trasy i przejście do Roczyn pod Górami. Z przystanku pod Górami godzina :13:15,14:28. Trasa około 12 km.
Środa 19.07.2017-Jałowiec-Opaczne-Zawoja
Wyjazd z Andrychowa (hala sportowa ul. 1 Maja 6:30, dworzec PKS 6:35), wynajętym autobusem „Turysta” z Wadowic do Stryszawy Roztoki. Z autobusu kierujemy się na szlak żółty i niebieski który prowadzi na szczyt góry Jałowiec. Ze szczytu idziemy do schroniska na przełęczy Opaczne.Odpoczynek i posiłek. Ze schroniska idziemy żółtym szlakiem do przełęczy Kolendówka do zielonego i tym szlakiem schodzimy przez górę Groń do Zawoi Centrum. Odjazd do Andrychowa między 15:00-16:00. Trasa około 11,5 km.
26.07.2017-Potrójna
Wyjazd z Andrychowa (Podkowa) autobusem MZK godzina 8:15 do Rzyk Praciaków. Z przystanku przejście drogą i w prawo przez mostek dalej szlakiem „Białych Słońc”. Dalej idziemy drogą wiejską do Chatki Ani i Rafała Mikołajków. Odpoczynek i grillowanie. Zejście tą samą drogą co wyjście. Odjazd do Andrychowa; 13:15, 14:50, 16:15.
Sierpień wolny od wycieczek !!!
Telefon kontaktowy 510-238-243
Przy ognisku…
Rok akademicki bardzo nas wyczerpał. A to wykład, a to warsztaty, jakieś ćwiczenia, język angielski coś namalować trzeba…
Trzeba też spotkać się i razem z panią Rektor pobrykać. W stadninie Hucuł znaleźliśmy do tego świetne warunki zwłaszcza, że pogoda wymarzona (cóż z tego, że trochę deszczyk nas orzeźwił).
Atmosferę spotkania najlepiej oddaje refren piosenki śpiewanej przez radosnych, pełnych życia studentów:
Życie jest piękne,
życie jest śliczne,
życie nastraja optymistycznie,
życie to bajka więc co tu kryć,
warto, ach warto jest żyć!
A teraz wakacje!
Zakończenie roku akademickiego
W dniu 8 czerwca w sali Pałacu Bobrowskich odbyło się uroczyste zakończenie roku akademickiego naszego Uniwersytetu. Uroczystość uświetnił wykład prof. Joanny Hańderek, która pracuje jako adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a jej zainteresowania naukowe to;
– filozofia kultury
– filozofia współczesności
– postkolonializm
– egzystencjalizm
– multikulturalizm
– transhumanizm i współczesne koncepcje człowieka
Prowadzi wykłady dla studentów z filozofii kultury i filozofii współczesności, opiekuje się kołem naukowym studentów filozofii UJ. Organizuje cykl konferencji „Kultura wykluczenia?”, oraz „Filozofia technologii”. Pracuje jako redaktorka w racjonalista.tv tworząc cykl autorskich programów. Popularyzuje w radiofonii filozofię i analizuje problemy współczesnej kultury w autorskiej audycji „Przypisy”. Jest autorką bardzo wielu publikacji naukowych i autorką bardzo wielu referatów wygłaszanych na konferencjach w całej Polsce.
Olimpiada w Łazach
W sobotę, 27 maja 2017 r. grupa naszych słuchaczy uczestniczyła w IX Olimpiadzie Sportowej „Trzeci Wiek na Start” organizowanej przez UTW w Łazach.
Nasz Uniwersytet reprezentowało 14 zawodników, wspierało ich 19 kibiców.
Zawodnicy startowali w następujących dyscyplinach:
– zawody pływackie: Barbara Bubak, Małgorzata Kukuła, Walenty Drabczyk
– bieg na 60m: Urszula Wacław, Urszula Jakubowska, Ludomir Małolepszy
– pchnięcie kulą: Irena Pasternak
– przełaje rowerowe: Ewa Woch, Kazimierz Prus, Cecylian Kiliński
– zawody kajakowe: Zbigniew Lot
– boule: Zofia Sacharewicz
– karabin pneumatyczny: Józef Kobielus
– pistolet pneumatyczny: Marek Bubak.
Nasi zawodnicy od dłuższego czasu przygotowywali się do udziału w zawodach, trenowali intensywnie i byli silnie zmotywowani. Jednak rywale również byli świetnie przygotowani i tylko jednemu z naszych reprezentantów udało się zdobyć medal, był to Cecylian Kiliński – srebrny medalista w przełajach rowerowych w swojej kategorii wiekowej.
Gratulujemy wszystkim zawodnikom ogromnego zaangażowania, wspaniałej sportowej rywalizacji i osiągnię-tych wyników.
W tegorocznych zawodach wzięło udział 879 zawodników reprezentujących 60 uniwersytetów, w tym dwie drużyny spoza naszego kraju, z Austrii i Ukrainy.
Udział w Olimpiadzie Sportowej „Trzeci Wiek na Start” w Łazach był częścią projektu „Olimpijczyk Senior 2017”, który jest współfinansowany ze środków Gminy Andrychów.