„I HAVE A DREAM” w Gliwickim Teatrze Muzycznym
Byliśmy, widzieliśmy, świetnie się bawiliśmy, a niektórzy nawet występowali!
W dniu 25.04. 2015 roku obejrzeliśmy taneczne show do muzyki szwedzkiego zespołu ABBA. Reżyser połączył tą muzykę z motywami i postaciami ze „Snu nocy letniej” Szekspira. Śledziliśmy historię dwóch zakochanych par, dziejącą się w ateńskim lesie, gdzie „miłosny czar” ma duży wpływ na zaangażowanie kochanków. Żywiołowość aktorów, scenografia, kostiumy, a nade wszystko wspaniałe operowanie światłem pozwoliło nam cieszyć się pięknym widowiskiem, przypomnieć sobie niezapomniane piosenki ABBY, a niektórym z nas nawet występować na scenie.
Wykład pt. „Czy należy obawiać się islamu”.
Wykład pt. „Czy należy obawiać się Islamu”.
W dniu 15 kwietnia wysłuchaliśmy wykładu pt. „Czy należy obawiać się Islamu” wygłoszonego przez dra Łukasza Ćwiertnię. Wykładowca starał się nam przybliżyć religię proroka Mahometa, historię jej powstania oraz główne odłamy. Mówił o obowiązkach wyznawców tej religii tzn. wyznawaniu wiary, modlitwie, jałmużnie poście i pielgrzymce. Odpowiadał na pytania słuchaczy żywo zainteresowanych oddziaływaniem wyznawców islamu na historię dziejącą się na naszych oczach.
Dla pragnących więcej informacji na ten temat podał kilka pozycji książkowych:
1.Maurice Gaudefroy-Demombynes – „Narodziny Islamu”, „Mahomet”.
2. Józef Bielawski – Islam religia państwa i prawa”, „Islam”.
3. Mirza Ghulam Ahmad – „Filozofia nauk islamu”.
4. Seyyed Hossein Nasr – „Idee i wartości islamu”, „Istota Islamu”.
UWAGA: zmiana terminu wykładu!
Dla przypomnienia, poniżej powtórzenie informacji podawanej na ostatnim wykładzie:
Wykład dr Łukasza Ćwiertni pt. „Czy należy obawiać się islamu?” odbędzie się w dniu 16.04,2015 r. o godz. 18.00.
Natomiast w dniu 23.04.2015 r. o godz.18.00 odbędą się warsztaty o zasadach żywienia prowadzone przez mgr Magdalenę Kaczor.
Wykład: „Zdrowy sposób żywienia na drugą połowę życia”.
W dniu 19 marca wysłuchaliśmy wykładu pt. „Zdrowy sposób żywienia na drugą połowę życia” wygłoszonego przez dyplomowaną dietetyczkę mgr Magdalenę Kaczor.
Przekazała nam wiele ważnych informacji dotyczących naszej diety, która w nieoceniony sposób wpływa na nasze zdrowie i proces starzenia. Zwróciła też naszą uwagę na docenianie znaczenia aktywności fizycznej osób w wieku emerytalnym.
Deklaracja końcowa II Kongresu UTW
II Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku stanowił najważniejsze wydarzenie obchodów 40. lecia ruchu UTW w Polsce, mające na celu podsumowanie dotychczasowego dorobku tego edukacyjnego i społecznego ruchu oraz wyznaczeniu dla niego priorytetów dalszego dynamicznego rozwoju.
Deklaracja końcowa II Kongresu Uniwersytetów Trzeciego Wieku została przyjęta przez uczestników Kongresu jednogłośnie.
Tekst Deklaracji w załączeniu: