Wykład – “Zadania i wyzwania systemu opieki zdrowotnej nakierowanego na grupę III wieku” -przedstawił prawnik Łukasz Bartkowicz.
W dniu 13 kwietnia 2023 roku naszym prelegentem był Pan magister Łukasz Bartkowicz, dyrektor naczelny Miejskiego Centrum dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie. Tematem, który bardzo zainteresował słuchaczy jest innowacyjna forma rehabilitacji w Centrum prowadzonym przez dyrektora Bartkowicza. Oferta ta wyróżnia omawianą Placówkę spośród innych konkurencyjnych jednostek służby zdrowia. Jej nadrzędnym celem jest świadczenie usług na wysokim medycznym i specjalistycznym poziomie. Zapewnia ona pacjentom, osobom odwiedzającym, a także personelowi przyjazne oraz bezpieczne warunki leczenia, pobytu i pracy. Główne wartości cenione w organizacji określa jej misja ,,Naszym Pacjentom oferujemy ciepło rąk i serc oraz otwartość umysłów”. Myśl ta jest udziałem wszystkich pracowników, którzy poprzez swoje działania identyfikują się z nią. Nasz Gość przypomniał nam-seniorom, że według ustawodawstwa Polskiego jesteśmy grupą osób uprzywilejowanych w systemie opieki zdrowotnej, o czym mówi między innymi Konstytucja RP, Ustawa o Osobach Starszych. Poruszane podczas spotkania tematy dotyczyły systemu opieki zdrowotnej i wyzwań nakierowanych na osoby w wieku senioralnym. Prelegent przedstawił również spektrum rehabilitacji w Polsce, jej zakres i formy, a także możliwości korzystania z usług sanatoryjnych i porad ponad lekarskich. W podsumowaniu nasz Gość przypomniał o bieżącej ofercie publicznej opieki zdrowotnej, która jak wiemy nie napawa nas optymizmem i wymaga reformy. Jednak fakty demograficzne mówiące o starzejącym się społeczeństwie, niestety nie pozwolą na zwiększenie dostępności do medycznych usług publicznych. Zmiany będą szły raczej w kierunku zdrowotnej opieki domowej i rehabilitacji w przychodniach dziennych monitorowanych zdalnie, przez wykorzystanie specjalistycznych urządzeń. Dużą rolę będzie musiała odgrywać promocja i profilaktyka zdrowia. Będą to zadania skierowane do włodarzy Miast i Gmin. To te podmioty będą realizowały zadania związane z aktywizowaniem seniorów do korzystania z Uniwersytetów Trzeciego Wieku, gdzie emeryci poprzez aktywność fizyczną, twórczą i kontakty społeczne będą mogli utrzymywać i podnosić swoją kondycję życiową.
Tekst; Barbara G-B
Nasze tradycje. wykład Czesława Wojewodzic
W dniu 16 marca 2023 roku, po raz pierwszy gościła u nas Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, Pani Czesława Wojewodzic, znana ze swej działalności nie tylko w naszej społeczności lokalnej, ale w wielu miastach i wioskach naszego kraju. Wykład Pani Prezes wzbudził duże zainteresowanie. Przywitała nas bardzo radośnie i włączyła do współpracy między innymi poprzez anegdoty oraz fragmenty pieśni. Krótko przedstawiła historię Stowarzyszenia, a jest się czym pochwalić gdyż działa ono prężnie od 2000 roku. Nasz Gość, wraz z członkiniami Stowarzyszenia współtworzy rzeczywistość opartą na tradycjach, które jak mówi są wielką wartością i naszym dziedzictwem Narodowym. Zwróciła uwagę na atuty tradycji, która daje siłę i dobro, niesie radość, nie sprawia przykrości, daje mocne korzenie młodemu pokoleniu i powinna być przekazywana tak jak dawniej przez rodziców, dziadków a nawet pradziadków. Wiele nowej wiedzy o tradycjach świątecznych oraz symbolach związanych z obchodami świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Matki Bożej Zielnej, a także Dożynek nabyliśmy tego popołudnia. Mieliśmy okazję obejrzeć slajdy z projektów realizowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich oraz podziwiać ich wyroby rękodzielnicze. Słowa cytowane przez Panią Czesławę między innymi: ,,Każda dobra dusza jest jak świeca, która się sama spala, a innym przyświeca” czy ”Samotność jest tam gdzie nie ma nadziei” albo „Na dożynkach ludzie dzielą się chlebem dobrocią i miłością” i ”Nadziejo, choć zwodnicza czym bez ciebie byłby nasz los” pozostaną na długo w pamięci. Zapewne w wielu z nas po spotkaniu z naszym Gościem pozostanie refleksja w rodzaju Ocalmy od zapomnienia nasze tradycje, szanujmy, pielęgnujmy i kultywujmy je!
Tekst; Barbara G-B
“Obyczajowy rodowód naszego regionu” – mgr Zbigniew Jurczak
W czwartek 2 marca 2023 r. mieliśmy przyjemność gościć mgr Pana Zbigniewa Jurczaka. Nasz Gość to wadowiczanin, regionalista, wychowanek harcerstwa. Od czasów liceum był animatorem życia artystycznego i kulturalnego. Ukończył pedagogikę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest artystą działającym interdyscyplinarnie: muzyk, artysta malarz, publicysta. Był między innymi założycielem Klubu Pracy Twórczej “Beskidnicy”, Towarzystwa Ziemi Wadowickiej, Galerii Sztuki Współczesnej BWA. Współorganizator Klubu “ Garsoniera”,regionalnej Solidarności, Muzeum Harcerstwa Wadowic oraz Muzeum Emila Zegadłowicza.
Pan Zbigniew opowiedział nam wiele ciekawych historii o rodowodzie obyczajowym naszego regionu, dawnych mieszkańcach żyjących w naszej i pobliskich okolicach. Opowieści okraszał intrygującymi ciekawostkami. Różnice obyczajowe pokazał z wieloletniej, a nawet z wielowiekowej perspektywy. Zwrócił nam uwagę na dawne rozśpiewanie w sferze obyczajowej i zaprezentował dawne pieśni ludowe, które śpiewaliśmy wraz z panami Zbigniewem i Tadeuszem, akompaniującymi nam na gitarze i akordeonie. Choć dawno zapomniane, pieśni te nieraz słyszeliśmy z ust naszych rodziców i dziadków, zostały odświeżone dzięki naszym Gościom. Po spotkaniu mogliśmy nabyć książki Pana Z. Jurczaka.
Tekst; Barbara G-B
“Pireneje- piękne i dzikie z dreszczykiem”-mgr Stanisław Ramian
Dzisiaj p.Ramian zabrał nas w swoistą wędrówkę po trasach Pirenejów. Od najwyższego szczytu Andory, Comapedrosa, przez cyrk Gavarnie i potem przez Wrota Rolanda „przeszliśmy z Pirenejów francuskich na stronę hiszpańską. Dalej ze schroniska Goriz eksponowaną drogą wspinaliśmy się na trzytysięcznik Monte Perdido skąd roztaczał się przepiękny widok. Ukoronowanie górskich wędrówek było wejście na najwyższy szczyt Pirenejów Pico Aneto o wysokości 3404 m npm. Największe wrażenie na słuchaczach zrobiło przejście przez Most Mahometa, skalną grań w pełnej ekspozycji ponad 300 metrowej po obydwu stronach. W naszej „podróży” na wygodnych krzesłach odwiedziliśmy sanktuarium w Lurd i na koniec udaliśmy się na spacer szlakiem Gaudiego w Barcelonie. Mogliśmy zapoznać się z historią i postępem budowy Świątyni Pokutnej Świętej Rodziny znanej jako Sagrada Familia. Odwiedziliśmy również popularny Park Guel z najdłuższą ławeczką na świecie liczącą sobie 110 m długości. Na koniec mogliśmy zobaczyć z okien samolotu szczyt Mont Blanc.
Tekst; mgr Stanisław Ramian
Obserwatorium Astronomiczne w Sułkowicach-Bolęcinie -wieczorne oglądanie nieba
W czwartek 9 lutego odbyło się kolejne spotkanie z astronomią w Obserwatorium w Sułkowicach-Bolęcine zorganizowane przez pana mgr Janusza Ślesaka.
Grupa słuchaczy UTW miała koleją możliwość obejrzenia, tym razem zimowego nieba przy doskonałej pogodzie. Choć na górze w Obserwatorium hulał mroźny wiatr to widok oglądanych przez teleskop gwiazd z objaśnieniami pana mgr Sebastiana Kurowskiego, nowego opiekuna Obserwatorium rozgrzewał. Oglądaliśmy najlepiej widoczne o tej porze roku gwiazdozbiory: Byka, Oriona, planety: Wenus, Jowisz, Mars. a także Pas Oriona i w jego pobliżu mgławicę (kolebkę rodzących się gwiazd), Plejady i asteryzm Trójkąt Zimowy, który tworzą gwiazdy: Procjon, Betelgeza i Syriusz (najjaśniejsza gwiazda nieba nocnego).
Pozostaje nam jeszcze wiele interesujących obiektów do obserwacji.