Wybrane zagadnienia współczesnej seksuologii
6. czerwca 2013r. odbył się wykład pn. „Wybrane zagadnienia współczesnej seksuologii”, który poprowadził dr n. med. Bartosz Grabski Jest to ostatnie działanie z projektu „Poznajemy, więc uczymy się” współfinansowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013. Dziękujemy wszystkim osobom, które uczestniczyły w działaniach tego projektu.
Witold Lutosławski
23. maja 2013r. odbył się wykład pn. „Witold Lutosławski” przeprowadzony przez dr hab. Macieja Jabłońskiego. dr hab. Maciej Jabłoński studiował kompozycję pod kierunkiem Marka Stachowskiego w Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem. Związany jest z krakowską uczelnią jako wykładowca przedmiotów teoretycznych, od 2004 r. na stanowisku adiunkta. Swoje umiejętności doskonalił biorąc udział w wielu międzynarodowych kursach kompozytorskich. Współpracował z wieloma orkiestrami (m.in. z NOSPR, Filharmonii Narodowej, orkiestrą smyczkową AMADEUS, Orkiestrą Opery Śląskiej w Bytomiu, Orkiestrą Akademii Muzycznej w Krakowie, Tarnowską Orkiestra Kameralna,) oraz wieloma dyrygentami (m.in. Tomaszem Bugajem, Wojciechem Czepielem, Agnieszką Duczmal, Antonim Witem, José Maria Florêncio Juniorem). Jego utwory wykonywane były w Polsce (m.in. w ramach Dni Kompozytorów Krakowskich i „Warszawskiej Jesieni”) oraz w Niemczech, Danii, Szwecji i na Słowacji. Maciej Jabłoński jest laureatem kilku konkursów kompozytorskich. Jego utwory są wydawane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz Akademię Muzyczną w Krakowie. Zajmuje się również propagowaniem muzyki w środowisku dzieci i młodzieży, m.in. prowadząc audycje i koncerty dla młodzieży w Filharmonii Krakowskiej. Pisze relacje, recenzje i eseje dla „Ruchu Muzycznego” i „Glissando”. Jest autorem wielu tekstów o muzyce XX wieku, w szczególności dotyczących młodego pokolenia kompozytorów polskich. Do Encyklopedii Muzycznej PWM kompozytor napisał ponad 50 haseł osobowych. Ponadto jest współautorem „Przewodnika po muzyce koncertowej” (PWM 2003/2004). 2006 r. jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich. Było to kolejne działanie realizowane w ramach projektu „Poznajemy, więc uczymy się”. Szczegóły w czytaj więcej.
„Nie taki owad straszny”
W dniu 09.05.2013 r. wykład pt. „Nie taki owad straszny” poprowadził prof. dr hab. inż. Kazimierz Wiech, który jest absolwentem i pracownikiem Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, specjalistą z zakresu ochrony roślin. Jest kierownikiem Katedry Ochrony Roślin Akademii Rolniczej w Krakowie. Działalność dydaktyczna Pana Profesora obejmuje szeroki zakres wykładów i seminariów, z wielu różnych przedmiotów: entomologia stosowana, nie chemiczne metody ochrony roślin, szkodniki roślin ozdobnych, szkodniki warzyw, szkodniki upraw sadowniczych. Było to kolejne działanie realizowane w ramach projektu „Poznajemy, więc uczymy się”. Szczegóły w czytaj więcej.
Wycieczka „Ciekawe miejsca Dolnego Śląska”
W dniach 23-25.04.2013 r. grupa 50 osób – Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Andrychowie uczestniczyła w wycieczce pn. „Ciekawe miejsca Dolnego Śląska”. Wycieczka realizowana była przez Biuro Turystyczne „Turysta” z Wadowic. Było to kolejne działanie realizowane w ramach projektu „Poznajemy, więc uczymy się”. Szczegóły w czytaj więcej.
Doping sportowy
18. kwietnia 2013 r. w ramach projektu „Poznajemy, więc uczymy się” odbył się wykład pn. „Doping sportowy”. Wykład ten poprowadził lekarz, chirurg prof PMWSZ dr hab. n. med. Roman Kurzbauer. Prelegent pracuje w Instytucie Pielęgniarstwa, jest kierownikiem Katedry Nauk Podstawowych i Zakładu Intensywnej Opieki Medycznej PMWSZ w Opolu. W latach 2008-2012 pełnił funkcję Rektora w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu: (anatomia, medycyna sportowa) Jest profesorem w Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach gdzie pełnił funkcję kierownika Zakładu Medycyny Sportowej i Higieny Szkolnej. Prowadził również zajęcia z Medycyny Sportu, Pierwszej Pomocy Przedmedycznej i Anatomii Radiologicznej. Specjalizuje się w zakresie dopingu sportowego. To był bardzo ciekawy, pouczający wykład. A konkluzja? Czystymi dyscyplinami są dzisiaj tylko strzelanie z łuku, golf i szachy.